29.04.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

Henryk Sławik - ur. 15.7.1894 w Jastrzębie -Zdroju, zm. 23.8.1944 w KL Gusen.

Patriota, powstaniec śląski, dziennikarz i działacz społeczny, zwany „polskim Wallenbergiem”. Po I wojnie światowej, w trakcie której walczył na froncie wschodnim, Henryk Sławik wziął udział w trzech powstaniach śląskich i akcji plebiscytowej. Był długoletnim posłem do Sejmu Śląskiego, delegatem do Ligi Narodów, jak również działaczem związkowym i samorządowym.

Sławik był jednym z ponad 120 tys. polskich uchodźców wojennych, których w 1939 r. przyjęły Węgry. Był pełnomocnikiem Rządu RP na Uchodźstwie. W listopadzie 1939 roku został prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. W trakcie swojej konspiracyjnej działalności organizował m.in.: przerzuty Polaków do Armii Polskiej na Zachodzie. Henryk Sławik z początkiem 1940 rozpoczął wyrabianie polskim Żydom fałszywych dokumentów. Dzięki pomocy Józsefa Antalla – prawnika i pracownika węgierskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz komisarza rządowego do spraw uchodźczych w randze ministra– zorganizował również sierociniec dla żydowskich dzieci w miasteczku Vac, oficjalnie nazwany Domem Sierot Polskich Oficerów.

Aresztowany po wkroczeniu Niemców na Węgry w 1944 roku Henryk Sławik, w trakcie brutalnego śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Na rozkaz Reichsführera SS Heinricha Himmlera został zamordowany 23.08.1944 r. w niemieckim obozie KL Gusen.


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski, który zachęca do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności

Koncert duetu Cicha / Betley 🗓

Dwie ważne postacie polskiej sceny etnicznej – Patrycja Betley i Karolina Cicha – postanowiły wreszcie stworzyć koncert na dwie-siebie-i-nikogo-więcej. Dwie indywidualności sceniczne - dwa światy.
26 06.2024 Aktualności, Muzyka, Program