29.04.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

Henryk Sławik - ur. 15.7.1894 w Jastrzębie -Zdroju, zm. 23.8.1944 w KL Gusen.

Patriota, powstaniec śląski, dziennikarz i działacz społeczny, zwany „polskim Wallenbergiem”. Po I wojnie światowej, w trakcie której walczył na froncie wschodnim, Henryk Sławik wziął udział w trzech powstaniach śląskich i akcji plebiscytowej. Był długoletnim posłem do Sejmu Śląskiego, delegatem do Ligi Narodów, jak również działaczem związkowym i samorządowym.

Sławik był jednym z ponad 120 tys. polskich uchodźców wojennych, których w 1939 r. przyjęły Węgry. Był pełnomocnikiem Rządu RP na Uchodźstwie. W listopadzie 1939 roku został prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. W trakcie swojej konspiracyjnej działalności organizował m.in.: przerzuty Polaków do Armii Polskiej na Zachodzie. Henryk Sławik z początkiem 1940 rozpoczął wyrabianie polskim Żydom fałszywych dokumentów. Dzięki pomocy Józsefa Antalla – prawnika i pracownika węgierskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz komisarza rządowego do spraw uchodźczych w randze ministra– zorganizował również sierociniec dla żydowskich dzieci w miasteczku Vac, oficjalnie nazwany Domem Sierot Polskich Oficerów.

Aresztowany po wkroczeniu Niemców na Węgry w 1944 roku Henryk Sławik, w trakcie brutalnego śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Na rozkaz Reichsführera SS Heinricha Himmlera został zamordowany 23.08.1944 r. w niemieckim obozie KL Gusen.


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne