5.05.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych KL Mauthausen-Gusen.

5 maja 1945 roku wojsko amerykańskie zwróciło wolność ponad 40.000 więźniom KL Mauthausen-Gusen. Wielu więźniów było w tym czasie jednak już tak osłabionych przez choroby i niedożywienie, że niedługo później zmarło w amerykańskim szpitalu wojskowym oraz okolicznych szpitalach. Dla ocalałych rozpoczął się okres powolnej fizycznej regeneracji, po którym większość z więźniów powróciła do swoich krajów.

Po wyzwoleniu systemu obozów Mauthausen-Gusen alianci rozpoczęli proces polityki informacyjnej, mającej na celu wyjaśnienie zbrodni popełnionych przez Niemców w obozach koncentracyjnych. Systematycznie starali się oni dokumentować sytuację w wyzwolonych obozach i popełnione tam zbrodnie, rozpowszechniać te informacje w środkach masowego przekazu, a także za pomocą filmów i fotografii przekazywać je społeczeństwu w Niemczech i krajach alianckich.

Konsekwencją polityki informacyjnej prowadzonej przez aliantów było powstanie zbioru materiałów filmowych i fotograficznych z obozów koncentracyjnych, w tym także z KL Gusen. KL Mauthausen-Gusen uważany był za jeden z najcięższych niemieckich obozów. Więźniowie wykorzystywani byli do pracy niewolniczej m.in. na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Cześć Ich pamięci!


Polsko-Austriackie Kolegium Letnie w Warszawie 🗓

09–19 sierpnia 2026
09 08.2026 19 08.2026 Aktualności

„Homines Urbani” – program rezydencji literackich organizowany

„Homines Urbani" to międzynarodowy program rezydencji i wydarzeń literackich, adresowany do pisarzy/pisarek z Polski, Ukrainy oraz krajów niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria).
15 03.2026 Aktualności

Relacja z otwarcia wystawy „The World Without

Michał Zawada w swoich pracach przedstawia krajobrazy pozbawione obecności człowieka – niepokojące, jakby zawieszone między „przed” a „po” katastrofie, często przełamane surrealnym przekształceniem i subtelną, mroczną ironią.
05 02.2026 Aktualności