7.05.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

W obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen istniało także życie sportowe. Hans Maršálek, były więzień KL Gusen i przewodniczący austriackiej wspólnoty obozowej Mauthausen, w taki sposób wspominał życie obozowe i sport:

„…Niedzielne popołudnie służyło do przygotowania własnej garderoby, naprawiania ubrań, skarpetek, jeśli się je miało, bo większość więźniów miała na stopach szmaty. Ponadto obcinano włosy, golono się, a jeśli był czas, szukano przyjaciół w innych barakach. Od lata 1943 r. odbywały się tu i ówdzie także koncerty, w niedzielne popołudnia, koncerty zespołów więźniarskich, walki bokserskie, a także mecze piłki nożnej. (…) Od 1943 roku istniały w KL Mauthausen także drużyny piłkarskie Niemców, Hiszpanów, Wiedeńczyków, Jugosłowian i Polaków; w Gusen Niemcy, Polacy i Hiszpanie tworzyli drużyny piłkarskie. (…)“

Hans Maršálek opisywał także znaczenie walk bokserskich w obozie Mauthausen-Gusen: „…Jako bokserzy, podobnie jak w Mauthausen, na ringu w Gusen stawali głównie przestępcy niemieccy, niektórzy Hiszpanie, a także Polacy. Walka na pięści Hiszpana lub Polaka z Niemcem symbolizowała dla wielu walkę uciemiężonych narodów przeciwko nazistom, ponieważ w Mauthausen cudzoziemiec mógł pokonać Niemca tylko na ringu bokserskim.


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne