31.08.2020 Aktualności

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

31 sierpnia uroczyście świętujemy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które przyczyniły się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata.

Nie stałoby się to bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej Ojczyźnie i powołali do życia „Solidarność”. Ten masowy, obywatelski ruch, w którym Polacy postanowili zamanifestować swoje zdanie i wziąć odpowiedzialność za losy kraju, nie miał sobie równego w Europie.

„Gen solidarności” do dziś każe Polsce angażować się w pomoc innym krajom w potrzebie. Solidarność przybiera zarówno postać pomocy rozwojowej i humanitarnej (ostatnio w obliczu pandemii COVID-19), wspierania innych państw w procesie transformacji, szczególnie państw Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, ale też udziału w misjach pokojowych i wojskowych UE, OBWE, NATO oraz innych organizacji międzynarodowych. Wspominając tę szczególną rocznicę, Polska łączy się ze wszystkimi narodami dążącymi ku wolności i demokracji w swoich krajach.

Zachęcamy do zapoznania się z okolicznościową wystawą przygotowaną przez MSZ, którą znajdą Państwo poniżej.


Z okazji 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” pragniemy opowiedzieć Państwu historię logo legendarnego związku zawodowego.
Logo Solidarności jest jednym z najbardziej znanych znaków na świecie.
Powstał on podczas strajku robotniczego w Stoczni Gdańskiej. Autor logo – Jerzy Janiszewski jest grafikiem i ilustratorem, który w tym czasie mieszkał w Trójmieście.

Inspiracją do stworzenia logo były odręczne napisy i hasła namalowane na ścianach stoczni, fabryk i domów w sierpniu 1980 roku. Powiedzieli, że strajki trwają, że robotnicy się nie poddadzą, wyrazili swoją solidarność ze strajkującymi i zachęcili ich. Znak ten przypomina maszerujących ludzi wspierających się nawzajem.

Szybko znalazł aprobatę robotników i stał się oficjalnym znakiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał po podpisaniu porozumienia z sierpnia 1980 roku.


Powstanie „Solidarności” – pierwszej legalnej organizacji związkowej niezależnej od władz w krajach komunistycznych w 1980 r. było wynikiem fali strajków na terenie całego kraju.
Iskra wybuchła na Lubelszczyźnie i wkrótce fala strajków przetoczyła się przez fabryki w całej Polsce do Gdańska. Tam komitety strajkowe zostały połączone w międzyzakładowy komitet strajkowy kierowany przez Lecha Wałęsę.

W dniu 18 sierpnia komitet strajkowy opublikował 21 postulatów. Domagali się oni między innymi prawa do własnej reprezentacji (wolnego związku zawodowego) i swobód obywatelskich: wolność słowa, wolność mediów, itp. Domagali się również reform społecznych: Ochrona zdrowia, podwyżki płac, wolne soboty i uwolnienie wszystkich więźniów politycznych (Edmund Zadrożyński, Jan Kozłowski, Marek Kozłowski)

W dniu 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku podpisano Porozumienie Sierpniowe pomiędzy opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Porozumienie to było początkiem ruchu dziesięciu milionów ludzi, który miał przyczynić się do upadku komunizmu w Europie.


Strajki z sierpnia 1980 roku i powstanie NSZZ „Solidarność” odbiły się echem na całym świecie i wzbudziły zainteresowanie Polską na całym świecie.


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne