Gościem honorowym wieczoru był dr Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii i były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a obecnie przewodniczący zarządu wiedeńskiego think-tanku IDM. W debacie udział wzięli prof. dr hab. Wolfgang Buchmüller, rektor Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Wyższej Benedykta XVI. w Heiligenkreuz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Tamás Tóth, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Węgier, biskup Tomáš Holub z Pilzna oraz ksiądz Pavel Považan. Dyskusję moderował dr Paul Wuthe, redaktor naczelny Kathpress Austria i rzecznik prasowy austriackiego Episkopatu.
Podczas powitania dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak mówił o historycznej roli papieża Jana Pawła II w pokojowej transformacji Europy Środkowej w 1989 roku. Jak zaznaczył „Jan Paweł II – papież XX wieku” wspierał nie tylko założenie Solidarności, ale także przemiany polityczne na Węgrzech latem 1989 roku, aksamitną rewolucję w ówczesnej Czechosłowacji w listopadzie i grudniu 1989 oraz zmiany polityczne w krajach bałtyckich.
–Jan Paweł II chciał Europy, która oddycha dwoma płucami na Wschodzie i na Zachodzie, niestety w ostatnich latach oddaliliśmy się od siebie – stwierdził z kolei Erhard Busek. „Pamięć o Janie Pawle II powinna nam pomóc odnaleźć się na nowo zbliżyć się” – skonstatował były austriacki wicekanclerz.
Analizując obecną sytuację na świecie biskup Holub podkreślił, że „napięcia i podziały ponownie się zwiększyły, ale nie tyle pomiędzy narodami, co w obrębie samych państw”. W jego ocenie antidotum może być tylko dialog. –To przekaz, który kierował do nas Jan Paweł II – dodał bp Holub. -W tym celu niezbędne są osobiste spotkania – stwierdził Tamás Tóth. To właśnie dialog i zainteresowanie losem ludzi wyróżniło Jana Pawła II, zauważyli jednogłośnie dyskutanci, którzy mogli doświadczyć tej postawy Papieża kilka razy podczas osobistych spotkań. Paneliści z pięciu krajów Europy Środkowej w trakcie wieczoru przypomnieli także wizyty Jana Pawła II w ich krajach oraz ich znaczenie w najnowszej historii. –Ważne jest, aby zachować wartości chrześcijańskie, to jest coś, na czym możemy nadal budować w Europie – powiedział ks. prof. Jan Machniak.
Wydarzenie zorganizowane przez wiedeńską placówkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych objęły patronatem medialnym Katolicka Agencja Informacyjna oraz KathPress Austria.