15.10.2020 Aktualności

W Wiedniu debata o Janie Pawle II i Europie Środkowej

Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z instytutami kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Instytutem Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej (IDM) zorganizował debatę ekspertów „Jan Paweł II i Europa Środkowa” z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka.

Gościem honorowym wieczoru był dr Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii i były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a obecnie przewodniczący zarządu wiedeńskiego think-tanku IDM. W debacie udział wzięli prof. dr hab. Wolfgang Buchmüller, rektor Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Wyższej Benedykta XVI. w Heiligenkreuz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Tamás Tóth, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Węgier, biskup Tomáš Holub z Pilzna oraz ksiądz Pavel Považan. Dyskusję moderował dr Paul Wuthe, redaktor naczelny Kathpress Austria i rzecznik prasowy austriackiego Episkopatu.  

Podczas powitania dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak mówił o historycznej roli papieża Jana Pawła II w pokojowej transformacji Europy Środkowej w 1989 roku. Jak zaznaczył „Jan Paweł II – papież XX wieku” wspierał nie tylko założenie Solidarności, ale także przemiany polityczne na Węgrzech latem 1989 roku, aksamitną rewolucję w ówczesnej Czechosłowacji w listopadzie i grudniu 1989 oraz zmiany polityczne w krajach bałtyckich.  

Jan Paweł II chciał Europy, która oddycha dwoma płucami na Wschodzie i na Zachodzie, niestety w ostatnich latach oddaliliśmy się od siebie – stwierdził z kolei Erhard Busek. „Pamięć o Janie Pawle II powinna nam pomóc odnaleźć się na nowo zbliżyć się” – skonstatował były austriacki wicekanclerz.

Analizując obecną sytuację na świecie biskup Holub podkreślił, że „napięcia i podziały ponownie się zwiększyły, ale nie tyle pomiędzy narodami, co w obrębie samych państw”. W jego ocenie antidotum może być tylko dialog. –To przekaz, który kierował do nas Jan Paweł II – dodał bp Holub. -W tym celu niezbędne są osobiste spotkania – stwierdził Tamás Tóth. To właśnie dialog i zainteresowanie losem ludzi wyróżniło Jana Pawła II, zauważyli jednogłośnie dyskutanci, którzy mogli doświadczyć tej postawy Papieża kilka razy podczas osobistych spotkań. Paneliści z pięciu krajów Europy Środkowej w trakcie wieczoru przypomnieli także wizyty Jana Pawła II w ich krajach oraz ich znaczenie w najnowszej historii. –Ważne jest, aby zachować wartości chrześcijańskie, to jest coś, na czym możemy nadal budować w Europie – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Wydarzenie zorganizowane przez wiedeńską placówkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych objęły patronatem medialnym Katolicka Agencja Informacyjna oraz KathPress Austria.

 


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne