13.09.2018 Film, Historia, Wydarzenia

„Zgoda“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego

13.09.2018, 18:30
Instytut Polski w Wiedniu

Powojenna Polska. Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Śląsku komunistyczna Służba Bezpieczeństwa zakłada obóz karny dla byłych nazistów, kolaborantów, członków Armii Krajowej oraz innych przeciwników kształtującej się właśnie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Reżyser Maciej Sobieszczański w swoim pełnometrażowym debiucie „Zgoda” przedstawia historię trojga młodych ludzi znających się jeszcze przed wojną: Ślązaka i Niemca oraz młodej Polki, w której obaj mężczyźni są zakochani. Reżyser splata ze sobą ich losy, obierając na miejsce ich ponownego spotkania obóz karny, do którego Erwin i Anna trafiają jako więźniowie, natomiast Franek jako obozowy dozorca. Przyjaźń, która jeszcze przed wojną łączyła tę trójkę, wystawiona zostaje na ciężką próbę. Bohaterowie Sobieszczańskiego uwikłani zostają w skomplikowaną relację, która, eskalując, objawia targające nimi uczucia i skrajne emocje, jak przyjaźń, miłość, zazdrość, nadzieja, żądza zemsty czy zwątpienie.

Reżyseria: Maciej Sobieszczański
Scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska
Z udziałem m. in. Juliana Świeżewskiego, Jakuba Gierszała, Zofii Wichłacz

(PL 2017, wersja oryginalna z napisami w języku angielskim, 87 min.)

Adres: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia