30.10.2018 Film, Historia, Wydarzenia

„Watchers of the Sky“ („Strażnicy nieba“) w reżyserii Edet Belzberg

Dlaczego masowa zagłada milionów ludzi miałaby być mniejszym przestępstwem niż mord popełniony na jednostce?

30.10.2018, 18:30, Instytut Polski w Wiedniu

To pytanie zadał kiedyś Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia i badacz z zakresu prawa karnego, którego postać oraz osiągnięcia znane są dziś niewielu. Jednak to właśnie Lemkin ukuł pojęcie „ludobójstwa“ i w roku 1947 opracował projekt międzynarodowego aktu prawnego dotyczącego zbrodni ludobójstwa oraz jej zapobiegania i karania. Rok później zaproponowany przez Lemkina projekt ustawy w niemalże niezmienionej formie został jednogłośnie przyjęty przez Zgromadzenie Generalne ONZ jako Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.

Film dokumentalny amerykańskiej reżyser Edet Belzberg przedstawia cztery godne uwagi opowieści o nadzwyczajnej odwadze. Ta filmowa podróż po historii ludobójstwa ukazuje, także w formie apokaliptycznych obrazów, że na przestrzeni wieków i na wszystkich kontynentach świata co jakiś czas dochodziło do tego zjawiska. Dokument oparty został częściowo na wyróżnionej Nagrodą Pulitzera książce Samanthy Power pt. „A Problem from Hell“ („Problem z piekła rodem“).

Występują: Rafał Lemkin, Benjamin Ferencz, Luis Moreno-Ocampo, Samantha Power
(USA 2014, wersja oryginalna, 120 min.)
 
Film poprzedzi prelekcja wygłoszona przez panią dr hab. Agnieszkę Bieńczyk-Missala (Instytut Stosunków Międzynarodowych , Uniwersytet Warszawski).
 
Wieczór w języku angielskim.
 
Adres: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia