8.11.2018 Historia, Wydarzenia

„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice“. Otwarcie wystawy

08.11.2018, 18:30
Unipark Nonntal, Salzburg

Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice“ opowiada o losach piętnastu osób urodzonych w latach 1939-1942. Ocaleni dzięki bezgranicznej miłości rodziców i odwagi ludzi, którzy dla ukrycia ich pochodzenia uznali je za własne córki i synów, zostali uchronieni przed niechybną śmiercią. Polacy, którzy postanawiali zaopiekować się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami.

Bohaterowie wystawy już jako dorośli musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, wciąż mają nadzieję. Te dzieci, które ocalały z Holocaustu, dorosły i wydały na świat nowe pokolenia. Dziś ich rodziny liczą w sumie 106 członków. Z roku na rok ich potomków przybywa. Jest to znak nadziei i życia, oraz tego, że Nazistom nie udało się zamordować wszystkich Żydów.

Wystawę będzie można obejrzeć od 9 do 29 listopada 2018 w Unipark Nonntal, 1. piętro (galeria), od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

Adres: Unipark Nonntal, 1. Etage, Raum 1.003, Erzabt-Klotz-Str.1, Salzburg
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61
 

Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia