Program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Polskiej w Wiedniu, nawiązujący do uzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spektakl prezentowany jest w sześciu odsłonach i w sześciu różnych miejscach.
Początek przedstawia decyzje zaborców i jest swoistą lekcją historii o układach i sytuacji politycznej Polski w latach 1772-1795; ukazuje konfrontację ideałów z brutalną rzeczywistością oraz marzenia zwykłych obywateli i żołnierzy o niepodległości. Kolejne odsłony to życie pięciu wybranych polskich miast, próby tworzenia oddziałów wojskowych oraz migawki z życia codziennego, przeplatane wydarzeniami historycznymi z I wojny światowej.
Oprawę muzyczną stanowią pieśni patriotyczne z okresu zaborów i utwory uzupełniające, wykorzystany zostanie także fragment programu radiowego i przemówienia historycznego.
Postacie na scenie to uczniowie (nauczycielka i grupka dzieci, kelnerka/statystka, góralka, kobieta z radiem, mężczyzna z radiem/statysta, klient kawiarni/statysta, fryzjer/statysta, Rejtan/ksiądz, marszałek/zbieg, gazeciarz, oficer, 3 strzelców) i absolwenci szkoły (Fryderyk II – cesarz Niemiec, Józef II – regent Austro-Węgier, Katarzyna II – caryca Rosji).
Projekt realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Veranstalter: Instytut Polski w Wiedniu. Partner: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Austrii Mea Polonia, Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu
Adres: | Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, 1230 Wiedeń, Promenadeweg 3, sala widowiskowa na parterze |
Wstęp/bilety: | Info und Karten: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61 |