16.11.2018 Historia, Wydarzenia

„Tylko przejść Wisłę, tylko przejść Wartę”

16.11.2018, 18:00 – 16.11.2018
Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu

Program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Polskiej w Wiedniu, nawiązujący do uzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spektakl prezentowany jest w sześciu odsłonach i w sześciu różnych miejscach.

Początek przedstawia decyzje zaborców i jest swoistą lekcją historii o układach i sytuacji politycznej Polski w latach 1772-1795; ukazuje konfrontację ideałów z brutalną rzeczywistością oraz marzenia zwykłych obywateli i żołnierzy o niepodległości. Kolejne odsłony to życie pięciu wybranych polskich miast, próby tworzenia oddziałów wojskowych oraz migawki z życia codziennego, przeplatane wydarzeniami historycznymi z I wojny światowej.

Oprawę muzyczną stanowią pieśni patriotyczne z okresu zaborów i utwory uzupełniające, wykorzystany zostanie także fragment programu radiowego i przemówienia historycznego.

Postacie na scenie to uczniowie (nauczycielka i grupka dzieci, kelnerka/statystka, góralka, kobieta z radiem, mężczyzna z radiem/statysta, klient kawiarni/statysta, fryzjer/statysta, Rejtan/ksiądz, marszałek/zbieg, gazeciarz, oficer, 3 strzelców) i absolwenci szkoły (Fryderyk II – cesarz Niemiec, Józef II – regent Austro-Węgier, Katarzyna II – caryca Rosji).

Projekt realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Veranstalter: Instytut Polski w Wiedniu. Partner: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Austrii Mea Polonia, Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu

Adres: Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, 1230 Wiedeń, Promenadeweg 3, sala widowiskowa na parterze
Wstęp/bilety: Info und Karten: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia