16.11.2018 Historia, Wydarzenia

„Tylko przejść Wisłę, tylko przejść Wartę”

16.11.2018, 18:00 – 16.11.2018
Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu

Program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Polskiej w Wiedniu, nawiązujący do uzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spektakl prezentowany jest w sześciu odsłonach i w sześciu różnych miejscach.

Początek przedstawia decyzje zaborców i jest swoistą lekcją historii o układach i sytuacji politycznej Polski w latach 1772-1795; ukazuje konfrontację ideałów z brutalną rzeczywistością oraz marzenia zwykłych obywateli i żołnierzy o niepodległości. Kolejne odsłony to życie pięciu wybranych polskich miast, próby tworzenia oddziałów wojskowych oraz migawki z życia codziennego, przeplatane wydarzeniami historycznymi z I wojny światowej.

Oprawę muzyczną stanowią pieśni patriotyczne z okresu zaborów i utwory uzupełniające, wykorzystany zostanie także fragment programu radiowego i przemówienia historycznego.

Postacie na scenie to uczniowie (nauczycielka i grupka dzieci, kelnerka/statystka, góralka, kobieta z radiem, mężczyzna z radiem/statysta, klient kawiarni/statysta, fryzjer/statysta, Rejtan/ksiądz, marszałek/zbieg, gazeciarz, oficer, 3 strzelców) i absolwenci szkoły (Fryderyk II – cesarz Niemiec, Józef II – regent Austro-Węgier, Katarzyna II – caryca Rosji).

Projekt realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Veranstalter: Instytut Polski w Wiedniu. Partner: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Austrii Mea Polonia, Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu

Adres: Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, 1230 Wiedeń, Promenadeweg 3, sala widowiskowa na parterze
Wstęp/bilety: Info und Karten: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia