20.11.2018 Historia, Wydarzenia

Muzeum Dom Rodziny Pileckich – Prezentacja

20.11.2018, 18:30
Instytut Polski w Wiedniu

Polski bojownik ruchu oporu, Witold Pilecki poszedł dobrowolnie w 1940 roku do obozu zagłady KL Auschwitz, by poinformować aliantów o okrucieństwach nazistów oraz by organizować ruch oporu. Jednak jego raporty nie doprowadziły do spodziewanej reakcji aliantów. W 1943 r., po tym jak nie przyszła z zagranicy pomoc, Pilecki podjął się udanej ucieczki. Powrócił do polskiej armii podziemnej i w 1944 r. wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie kontynuował walkę o niepodległą Polską i zbierał m.in. dowody zbrodni sowieckich w Polsce i prześladowania polskich żołnierzy. Za to został aresztowany przez stalinowską polską tajną służbę. Podczas pokazowego procesu został nazwany „zachodnim szpiegiem”, skazany na śmierć i stracony. Dopiero w 1990 roku, po demokratyzacji Polski, oficjalnie zrehabilitowano Pileckiego.

Z okazji 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego zaprezentowane zostanie nowopowstałe Muzeum Dom Rodziny Pileckich, o którego historii powstania, celach i zadaniach opowie dyrektor Dorota Socik.

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Adres: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia