20.11.2018 Historia, Wydarzenia

Muzeum Dom Rodziny Pileckich – Prezentacja

20.11.2018, 18:30
Instytut Polski w Wiedniu

Polski bojownik ruchu oporu, Witold Pilecki poszedł dobrowolnie w 1940 roku do obozu zagłady KL Auschwitz, by poinformować aliantów o okrucieństwach nazistów oraz by organizować ruch oporu. Jednak jego raporty nie doprowadziły do spodziewanej reakcji aliantów. W 1943 r., po tym jak nie przyszła z zagranicy pomoc, Pilecki podjął się udanej ucieczki. Powrócił do polskiej armii podziemnej i w 1944 r. wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie kontynuował walkę o niepodległą Polską i zbierał m.in. dowody zbrodni sowieckich w Polsce i prześladowania polskich żołnierzy. Za to został aresztowany przez stalinowską polską tajną służbę. Podczas pokazowego procesu został nazwany „zachodnim szpiegiem”, skazany na śmierć i stracony. Dopiero w 1990 roku, po demokratyzacji Polski, oficjalnie zrehabilitowano Pileckiego.

Z okazji 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego zaprezentowane zostanie nowopowstałe Muzeum Dom Rodziny Pileckich, o którego historii powstania, celach i zadaniach opowie dyrektor Dorota Socik.

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Adres: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia