14.02.2019 Muzyka, Program

„Król Roger“ Karola Szymanowskiego

Prapermiera opery polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego miała miejsce w roku 1926 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Partytura Szymanowskiego jest dziełem mieniącym się bogactwem pomysłów, połyskującym i oszałamiającymi dźwiękami. Jest operą, oratorium i misterium jednocześnie.

Prapermiera opery polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego miała miejsce w roku 1926 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Kompozycja łączy w sobie wpływy bizantyjskie, elementy świata arabskiego i grecko-rzymskiego Antyku. Partytura Szymanowskiego jest dziełem mieniącym się bogactwem pomysłów, połyskującym i oszałamiającymi dźwiękami. Jest operą, oratorium i misterium jednocześnie. Libretto, które Szymanowski stworzył wspólnie z Jarosławem Iwaszkiewiczem, koncentruje się wokół historycznej postaci Króla Rogera II, władcy Sycylii w latach 1130-1154 i jego doradcy. Jednak treść całego dzieła jest fikcyjna. Silniej niż w historii zanurzona jest w literaturze tamtej epoki.

Król Roger zostanie wystawiony na scenie Opery w Grazu. Reżyserem jest Holger Müller-Brandes, za scenografię odpowiedzialna jest Katrin Lea, a Beate Vollack podjęła się wraz z baletem Opery w Grazu skonkretyzowania w ruchu scenicznym tego, co niewypowiedziane, niejasne, wieloznaczne, co zyska formę dźwiękową pod batutą dyrygenta Rolanda Kluttiga. W postać pasterza wcieli się młody polski tenor Andrzej Lampert (ur. 1981 w in Chorzowie).

Kolejne terminy: www.oper-graz.com

Organizator: Opernhaus Graz. Partner: Instytut Polski w Wiedniu

Adres: Opernhaus Graz, Kaiser-Josef-Platz 10, 8010 Graz
Wstęp/bilety: www.oper-graz.com


Wystawa interdyscyplinarna: ABOVE THE RIVER AND UNDER

Z okazji 200. rocznicy wynalezienia fotografii wystawa prezentuje twórczość polskiego artysty Macieja Markowicza, który za pomocą mobilnych instalacji typu camera obscura tworzy poetyckie, bezpośrednio naświetlane kolorowe negatywy alpejskich krajobrazów rzecznych. Jego prace otwierają wyjątkowy dialog między światłem, czasem, ruchem, człowiekiem i naturą.
14 04.2026 18 07.2026 Program, Sztuka

Wystawa plenerowa: Wszystko zaczęło się od morza…

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną między innymi prace polskich grafików i ilustratorów, w tym Jana i Grzegorza Rutki. Letni charakter ekspozycji nawiązuje do atmosfery nadmorskiego miasta, wakacyjnych podróży i estetyki polskiego plakatu.
01 07.2026 22 07.2026 Program, Sztuka

Wystawa: Architektura modernistyczna w malarstwie Marii Kiesner.

Na wiedeńskiej wystawie w galerii Instytutu Polskiego prezentowanych będzie 15 płócien przedstawiających modernistyczne wille i budynki z Warszawy, Gdyni, a także Wiednia. Prace ukazują architekturę w różnych perspektywach i świetle, podkreślając jej monumentalność, rytm oraz czystość uproszczonej formy.
01 07.2026 15 09.2026 Architektura, Design, Program, Sztuka