20.03.2019 Aktualności, Historia, Program, Wiedza

Wielcy sportowcy, wielkie historie – historia polskiego i austriackiego alpinizmu 🗺

W ramach nowej serii wydarzeń pt. „Wielcy sportowcy, wielkie historie” Instytut Polski w Wiedniu prezentuje najbardziej znaczących, znanych i utytułowanych polskich i austriackich sportowców. Pierwsze wydarzenie w ramach tej serii będzie poświęcone historii polskiego oraz austriackiego alpinizmu.

Drogi polskich i austriackich alpinistów wielokrotnie krzyżowały się na przestrzeni lat – w czasie wspólnych ekspedycji, spotkań i wymiany doświadczeń.

W trakcie dyskusji panelowej oraz pokazu filmu autorstwa Lutza Maurera „Auf dem Berge ist Freiheit – Alpinizm w Polsce” przypomniane zostaną postaci słynnych alpinistów austriackich i polskich, w tym Kurta Diembergera, Petera Habelera, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika.

Dyskusja panelowa: Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Hannes Nothnagl, dyrektor austriackiego Muzeum Sportów Zimowych w Mürzzuschlag, Piotr Pustelnik, prezes Polskiego Związku Alpinizmu, wybitny polski alpinista, który jako jeden z niewielu zdobył wszystkiego 14 ośmiotysięczniki, Wolfgang Nairz, austriacki alpinista i przewodnik górski, jeden z trzech pierwszych Austriaków na Mount Everest.

Moderacja: Lutz Maurer (reżyser)

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu. Partnerzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, FIS-Wintersport-Museum in Mürzzuschlag, Polski Związek Alpinizmu


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

Koncert BELCANTO FURIOSO! z udziałem Aleksandry Zamojskiej

Aleksandra Zamojska wraz z zespołem Pandolfis Consort przywraca do życia epokę kontrastów.
20 07.2024 Aktualności, Inne

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski zachęcający do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności