20.03.2019 Aktualności, Historia, Program, Wiedza

Wielcy sportowcy, wielkie historie – historia polskiego i austriackiego alpinizmu 🗺

W ramach nowej serii wydarzeń pt. „Wielcy sportowcy, wielkie historie” Instytut Polski w Wiedniu prezentuje najbardziej znaczących, znanych i utytułowanych polskich i austriackich sportowców. Pierwsze wydarzenie w ramach tej serii będzie poświęcone historii polskiego oraz austriackiego alpinizmu.

Drogi polskich i austriackich alpinistów wielokrotnie krzyżowały się na przestrzeni lat – w czasie wspólnych ekspedycji, spotkań i wymiany doświadczeń.

W trakcie dyskusji panelowej oraz pokazu filmu autorstwa Lutza Maurera „Auf dem Berge ist Freiheit – Alpinizm w Polsce” przypomniane zostaną postaci słynnych alpinistów austriackich i polskich, w tym Kurta Diembergera, Petera Habelera, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika.

Dyskusja panelowa: Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Hannes Nothnagl, dyrektor austriackiego Muzeum Sportów Zimowych w Mürzzuschlag, Piotr Pustelnik, prezes Polskiego Związku Alpinizmu, wybitny polski alpinista, który jako jeden z niewielu zdobył wszystkiego 14 ośmiotysięczniki, Wolfgang Nairz, austriacki alpinista i przewodnik górski, jeden z trzech pierwszych Austriaków na Mount Everest.

Moderacja: Lutz Maurer (reżyser)

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu. Partnerzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, FIS-Wintersport-Museum in Mürzzuschlag, Polski Związek Alpinizmu


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program