20.03.2019 Aktualności, Historia, Wiedza, Wydarzenia

Wielcy sportowcy, wielkie historie – historia polskiego i austriackiego alpinizmu 🗺

W ramach nowej serii wydarzeń pt. „Wielcy sportowcy, wielkie historie” Instytut Polski w Wiedniu prezentuje najbardziej znaczących, znanych i utytułowanych polskich i austriackich sportowców. Pierwsze wydarzenie w ramach tej serii będzie poświęcone historii polskiego oraz austriackiego alpinizmu.

Drogi polskich i austriackich alpinistów wielokrotnie krzyżowały się na przestrzeni lat – w czasie wspólnych ekspedycji, spotkań i wymiany doświadczeń.

W trakcie dyskusji panelowej oraz pokazu filmu autorstwa Lutza Maurera „Auf dem Berge ist Freiheit – Alpinizm w Polsce” przypomniane zostaną postaci słynnych alpinistów austriackich i polskich, w tym Kurta Diembergera, Petera Habelera, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika.

Dyskusja panelowa: Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Hannes Nothnagl, dyrektor austriackiego Muzeum Sportów Zimowych w Mürzzuschlag, Piotr Pustelnik, prezes Polskiego Związku Alpinizmu, wybitny polski alpinista, który jako jeden z niewielu zdobył wszystkiego 14 ośmiotysięczniki, Wolfgang Nairz, austriacki alpinista i przewodnik górski, jeden z trzech pierwszych Austriaków na Mount Everest.

Moderacja: Lutz Maurer (reżyser)

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu. Partnerzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, FIS-Wintersport-Museum in Mürzzuschlag, Polski Związek Alpinizmu


Film: “Ostatni Etap” Wandy Jakubowskiej

"Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej to jeden z najważniejszych powojennych filmów o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
13 10.2021 Aktualności

Dyskusja: Kultura stołu na przestrzeni wieków 🗓

Nasza przygoda z porcelaną trwa! Wczoraj, w ramach wystawy "Ludzie w fabryce porcelany", rozmawialiśmy w Instytucie Polskim w Wiedniu o kulturze stołu w Austrii i w krajach wyszehradzkich.
08 10.2021 Aktualności, Inne

Noc Muzeów ORF: Wystawa “Ludzie w Fabryce

W ramach "Nocy Muzeów ORF" Instytut Polski w Wiedniu po raz pierwszy zaprosił licznych gości na aktualną wystawę "Ludzie w Fabryce Porcelany".
03 10.2021 Aktualności