11.04.2019 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Jan Karski. Świadek Shoah 🗺

Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski (ur. 24 kwietnia 1914 w Łodzi, zm. 13 czerwca 2000 w Waszyngtonie), był polskim oficerem i kurierem Armii Krajowej. Po wybuchu II Wojny Światowej zlecono mu informowanie polskiego Rządu na uchodźctwie o sytuacji w państwie oraz aliantów o Zagładzie Żydów dokonywanej na terenie okupowanej Polski.

Choć wielokrotnie aresztowany i torturowany przez gestapo, udało mu się zbiec na Zachód, aby jako naoczny świadek przekazać informację światu o zagładzie żydowskiej społeczności.

Wydawnictwo Bahoe-Books, które specjalizuje się w tematyce historycznej, zaprezentuje wydaną w 2018 roku nowelę graficzną „Jan Karski. Świadek Shoa” autorstwa Lelio Bonaccorso i Marco Rizzo. Bahoe-Books przybliża prawdziwe historie, które ukazuje w atrakcyjny wizualnie sposób. Niezwykłe połączenie obrazu i tekstu stanowi dla czytelników nowe doświadczenie, które przyciąga także młodą publiczność.

Prezentację książki dopełni pokaz filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” (PL 2015, 72 min., napisy angielskie) w reżyserii Sławomira Grünberga, który w innowacyjny sposób połączył archiwalne nagrania z sekwencjami animowanymi prezentując poruszające losy Jana Karskiego.

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu. Partner: Bahoe Books

Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 6


Film: “Ostatni Etap” Wandy Jakubowskiej

"Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej to jeden z najważniejszych powojennych filmów o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
13 10.2021 Aktualności

Dyskusja: Kultura stołu na przestrzeni wieków 🗓

Nasza przygoda z porcelaną trwa! Wczoraj, w ramach wystawy "Ludzie w fabryce porcelany", rozmawialiśmy w Instytucie Polskim w Wiedniu o kulturze stołu w Austrii i w krajach wyszehradzkich.
08 10.2021 Aktualności, Inne

Noc Muzeów ORF: Wystawa “Ludzie w Fabryce

W ramach "Nocy Muzeów ORF" Instytut Polski w Wiedniu po raz pierwszy zaprosił licznych gości na aktualną wystawę "Ludzie w Fabryce Porcelany".
03 10.2021 Aktualności