Julia Doszna założyła zespół Wereteno, nagrała wiele materiałów dźwiękowych i filmowych oraz występowała ze swoimi koncertami zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Drugi artystą jest Antoni Pilch – lutnista, pieśniarz, pedagog i propagator muzyki dawnej, założyciel zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), gospodarz Dworu na Wysokiej na południu Polski.
Program przygotowany przez artystów składa się głównie z pieśni zebranych i zanotowanych przez Oskara Kolberga w XIX w. Są one wykonywane i akompaniowane według wzorów z XVI i XVII w – czasów, w których utwory te mają swoje korzenie. Repertuar wzbogacają starodawne pieśni łemkowskie i muzyka lutniowa, tworząca wyjątkowe, bardzo stylowe tło.
Dla współczesnych odbiorców ludowe pieśni z XIX w. zebrane przez Kolberga są zaskoczeniem, gdyż często przewyższają pięknem melodii znane dziś pieśni ludowe.
Organizator: Pandolfis Consort.
Partnerzy: Wien Kultur, Kultur Innenstadt, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Wiedniu, Polska Akademia Nauk – Centrum Naukowe w Wiedniu, Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, Instytut Polski w Wiedniu