30.05.2019 Aktualności, Muzyka, Program

7. Międzynarodowy Heinrich Ignaz Franz Biber Festival

Julia Doszna i Antoni Pilch tworzą nadzwyczajny duet, w którym spotykają się dwie wielkie osobowości. Pierwsza z nich jest znaną łemkowską pieśniarką, która od wielu lat poświęca się popularyzacji kultury swojego narodu.

Julia Doszna założyła zespół Wereteno, nagrała wiele materiałów dźwiękowych i filmowych oraz występowała ze swoimi koncertami zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Drugi artystą jest Antoni Pilch – lutnista, pieśniarz, pedagog i propagator muzyki dawnej, założyciel zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), gospodarz Dworu na Wysokiej na południu Polski.

Program przygotowany przez artystów składa się głównie z pieśni zebranych i zanotowanych przez Oskara Kolberga w XIX w. Są one wykonywane i akompaniowane według wzorów z XVI i XVII w – czasów, w których utwory te mają swoje korzenie. Repertuar wzbogacają starodawne pieśni łemkowskie i muzyka lutniowa, tworząca wyjątkowe, bardzo stylowe tło.

Dla współczesnych odbiorców ludowe pieśni z XIX w. zebrane przez Kolberga są zaskoczeniem, gdyż często przewyższają pięknem melodii znane dziś pieśni ludowe.

Organizator: Pandolfis Consort.

Partnerzy: Wien Kultur, Kultur Innenstadt, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Wiedniu, Polska Akademia Nauk – Centrum Naukowe w Wiedniu, Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, Instytut Polski w Wiedniu


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program