1.09.2019 - 9.09.2019 Historia, Wydarzenia

Otwarcie wystawy upamiętniającej wybuch II Wojny Światowej

W 2019 roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu Polska była pierwszym krajem w Europie, który stawił opór atakowi III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Pamięć o tej tragedii jest wyrazem szacunku dla bohaterstwa naszych przodków oraz stała się pomostem historycznym łączącym wszystkich Polaków.

Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu wraz z Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę „Poland First to Fight”, która jest częścią międzynarodowego projektu „Walka i cierpienie: obywatele polscy podczas drugiej wojny światowej”. Walka i cierpienie” to projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Ekspozycja opowiada o doświadczeniach wojennych Polaków, w których tragedia wojny, a także walka polskich żołnierzy o odzyskanie niepodległej ojczyzny zajmują centralne miejsce.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wieczór muzyczno-literacki, podczas którego zaprezentowane zostaną wiersze najważniejszych polskich poetów tamtych czasów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Wiersze przedstawi polsko-austriacki duet aktorski Marta Bizoń i Fritz von Friedl. Akompaniament muzyczny zapewni kwartet Apetrus, który wykona utwory Aleksandra Tansmana. Prezentacja wystawy w Wiedniu jest wynikiem bardzo dobrej współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu z wiedeńskim Muzeum Historii Wojskowości przy wsparciu Ambasady RP w Wiedniu.


Adres: Muzeum Historii Wojskowości, Ruhmeshalle, Arsenal, Objekt 18, 1030 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc do 23.08 : 01/795 61-106 01 10 lub einladungen@hgm.at


Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia