2.09.2019 - 13.09.2019 Historia, Wydarzenia

O bohaterstwie Polaków podczas drugiej Wojny Światowej w wiedeńskim Muzeum Historii Wojskowości

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w jednym z najważniejszych muzeów poświęconych historii wojskowości, w Muzeum Historii Wojskowości, uroczyście otwarta została wystawa „Poland First to Fight” w ramach międzynarodowego projektu „Walka i cierpienie: Obywatele polscy podczas II wojny światowej” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku. Otwarciu wystawy z udziałem ambasador RP w Austrii Jolanty Róży Kozłowskiej, dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafała Sobczaka oraz wicedyrektora Muzeum Historii Wojskowości dr Christopha Hatschka towarzyszył wieczór muzyczno-literacki.

Podczas swojego wystąpienia ambasador Jolanta Róża Kozłowska przypomniała osobiste doświadczenia Polaków pierwszych dni wojny. Zwróciła także uwagę na symboliczne znaczenie września 1939 dla kolejnych pokoleń. Mówiąc o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ambasador podkreśliła znaczenie uroczystości mających miejsce w Warszawie z udziałem 40 zagranicznych delegacji, na czele z głowami państw oraz szefami rządów.

– 1 września 1939 r. to ważna i symboliczna data dla Polski. W tym czasie rozpoczął się jeden z najbardziej niszczycielskich rozdziałów w historii ludzkości, który zapoczątkował niemiecki atak na Polskę doprowadzając do wybuchu II wojny światowej.– zaznaczył z kolei dyrektor Rafał Sobczak. – Dokładnie 80 lat temu Polska była pierwszym krajem w Europie, który oparł się atakowi III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Pamięć o tej tragedii stała się historycznym pomostem łączącym wszystkie pokolenia Polaków. – dodał Sobczak.

Zgromadzonych gości przywitał również wicedyrektor Muzeum Historii Wojskowości dr Christoph Hatschek podkreślając, że prezentowana w Muzeum Historii Wojskowości wystawa ma charakter unikatowy i jest jedyną tego rodzaju w Austrii w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięła licznie zgormadzona publiczność, w tym członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele świata nauki i kultury oraz Polonia. Zgromadzeni goście wysłuchali wierszy autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz Czesława Miłosza w interpretacji aktorki Marty Bizoń jak również utworów muzycznych jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX. wieku Aleksandra Tansmana w wykonaniu Apertus Quartet.

Ekspozycja, którą można zwiedzać do 13 września w siedzibie muzeum opowiada o doświadczeniach wojennych Polaków, w których tragedia wojny, a także walka polskich żołnierzy o odzyskanie niepodległej ojczyzny zajmują centralne miejsce. Prezentacja wystawy w Wiedniu jest wynikiem bardzo dobrej współpracy Instytutu Polskiego z wiedeńskim Muzeum Historii Wojskowości przy wsparciu Ambasady RP w Austrii.

Wystawa “Walka i cierpienie” z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej prezentowana jest w 80 miejscach w ponad 60 krajach świata i jest największą publiczną kampanią w historii polskiej dyplomacji w dziedzinie polityki historycznej.
Adres: Muzeum Historii Wojskowości, Ruhmeshalle, Arsenal, Objekt 18, 1030 Wiedeń


Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia