17.09.2019 Film, Program

„Katyń“ Andrzeja Wajdy

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominamy sobie jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w historii wojny. Wiosną 1940 r. tajne służby radzieckie NKWD zamordowały 22 000 oficerów i członków polskiej elity intelektualnej. W nominowanym do Oscara dramacie „Katyń” reżyser Andrzej Wajda opowiada o zbrodni wojennej z perspektywy ofiar i krewnych - żon, matek, córek i sióstr.

Wrzesień 1939 r. Polskę atakują Niemcy z zachodu i Rosja ze wschodu. Tysiące osób ucieka, Uniwersytet Krakowski zostaje zamknięty a profesorowie deportowani do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Armia Czerwona i tajne służby NKWD zbierają polskich oficerów i wysyłają ich do obozów pracy. Anna, młoda kobieta, desperacko szuka męża, oficera Andrzeja. Znajduje go na krótko przed jego deportacją do obozu koncentracyjnego. Widzą się wtedy po raz ostatni. Po wojnie Anna oraz inne wdowy desperacko walczą o pamięć o swoich mężach – z tego powodu są prześladowane przez komunistów.

Reżyser: Andrzej Wajda

Scenariusz: Andrzej Wajda, Przemysław Nowakowski i Władysław Pasikowski

Występują: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert

PL 2007, OmU, 118 min.
Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagane zgłoszenie pod numerem: 01/533 89 61


Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii.
24 05.2024 Program, Wiedza

„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program