3.10.2019 - 6.10.2019 Film, Program

Krzysztof Zanussi – w hołdzie z okazji 80-tych urodzin

„Kino moralnego niepokoju“ to okres łączący twórczość całego pokolenia polskich filmowców, którzy z końcem lat 60. XX wieku zyskali sławę daleko poza granicami Polski. Czołowym przedstawicielem owego gatunku jest Krzysztof Zanussi. W swych filmach, precyzyjnych i ekspresyjnych, zarówno w formie jak i w treści, Zanussi traktuje o tematach na styku nauki, etyki, jednostki i społeczeństwa, zadając niezmiennie pytanie o naturę człowieka.

Nagradzany wielokrotnie międzynarodowymi nagrodami reżyser, przybędzie gościnnie do Wiednia z retrospektywą twórczości z okazji swoich 80. urodzin, aby przy tej okazji zaprezentować również swoją najnowszą produkcję Eter (2018) jako premierę w Austrii. Ponadto pokazane będą świeżo zrekonstruowane sztandarowe produkcje, definiujące karierę filmowca w latach 1970-tych.

Program:

Czwartek, 3. 10.
Godz. 19.30: Eter (2018, Polska, w oryginale z ang. napisami, 118 min.); po seansie rozmowa o filmie

Piątek, 4. 10.
Godz. 19.00: Struktura Kryształu (Polska 1969, w oryginale z ang. napisami, 74 min.)
Godz.21.00: Iluminacja (1973, Polska, w oryginale z ang. napisami, 91 min.), z udziałem Krzysztofa Zanussiego

Niedziela, 6. 10.
Godz.19.00: Barwy Ochronne (1977, Polska, w oryginale z ang. napisami, 97 min.)
Godz.21.00: Constans (1980, Polska, w oryginale z ang. napisami, 91 min.)


Adres: Metro Kinokulturhaus, Johannesgasse 4, 1010 Wien
Wstęp/bilety: www.filmarchiv.at


Wystawa: Architektura modernistyczna w malarstwie Marii Kiesner.

Na wiedeńskiej wystawie w galerii Instytutu Polskiego prezentowanych będzie 15 płócien przedstawiających modernistyczne wille i budynki z Warszawy, Gdyni, a także Wiednia. Prace ukazują architekturę w różnych perspektywach i świetle, podkreślając jej monumentalność, rytm oraz czystość uproszczonej formy.
01 07.2026 15 09.2026 Architektura, Design, Program, Sztuka

Prezentacja interdyscyplinarnego projektu „Dress to Impress” w

Prezentacja projektu, łączącego badania naukowe, archeologię i sztukę poprzez rekonstrukcję średniowiecznych strojów chrześcijańskiej Nubii na podstawie malowideł z Faras.
27 08.2026 Design, Program

Forum Gitarre Wien: Jakub Chachura i Andrzej

Międzynarodowy festiwal muzyki gitarowej, jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych gitarze klasycznej, w którego programie znajdą się również występy polskich artystów – młodego gitarzysty Jakuba Chachury oraz Andrzeja Grygiera, który poprowadzi także kurs mistrzowski.
28 08.2026 03 09.2026 Muzyka, Program