10.10.2019 Wiedza, Wydarzenia

Żyd mówiący jidysz – wykład i koncert

Jidysz, będący językiem ojczystym większości wschodnioeuropejskich Żydów, prawdziwy rozkwit przeżył pod koniec XIX w. Pierwotnie odbierany jako „gwara”, urósł do rangi pełnoprawnego języka kulturowego, stając się tym samym istotnym czynnikiem tożsamości. Kluczową rolę w tym procesie odegrała edukacja, o rozwoju której dziś niewiele wiadomo.

Źródłem badawczym Dr. Evity Wiecki są podręczniki, wydawane w Polsce w okresie 1886–1964 na potrzeby nauczania języka jidysz jako języka ojczystego. Rozwój współczesnego jidysz można będzie poznać również na przykładzie samej protagonistki. Jest to historia, która pomimo licznych wstrząsów i przemian mimo wszystko zachowała pewną ciągłość.

Dr. Evita Wiecki, urodzona w Warszawie, od 2010 roku jest wykładowcą języka jidysz na wydziale Historii i Kultury Żydowskiej przy seminarium Historii Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Uczestniczy również w licznych projektach badawczych i tłumaczeniowych, związanych z językiem i kulturą jidysz, wydała m.in. napisaną w języku jidysz powieść młodzieżową Jankeva Glatshteyna „Emil i Karl”, której akcja osadzona jest w Wiedniu 1938 roku.

Po wykładzie odbędzie się koncert Trio Magdy Brudzińskiej „NAJPIĘKNIEJSZE KLEZMERSKIE PIEŚNI MIŁOSNE” (Magda Brudzińska, Konrad Ligas, Szymon Frankowski). Trio łączy jazz, muzykę klasyczną i pop z klasyczną muzyką klezmerską, jednym słowem: tradycję z nowoczesnością. Muzycy zespołu koncertują w różnym składzie, są obecni na międzynarodowych festiwalach klezmerskich i regularnie współpracują z orkiestrami radia i telewizji. Podczas tego niecodziennego wieczoru usłyszymy w kameralnej atmosferze fascynującą podróż muzyczną, najpiękniejsze pieśni miłosne muzyki klezmerskiej.

Wprowadzenie: Univ.-Prof. Dr. Gerhard Langer, Instytut Judaistyki, Uniwersytet Wiedeński
Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61


NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia