17.10.2019 Muzyka, Wydarzenia

„Me serce wzywa cię” – Jan Kiepura & Marta Eggerth

Któż nie zna szlagierów „Manuella” („Me serce wzywa cię“) albo „Brunetki, blondynki“. Jan Kiepura, polski tenor okresu międzywojnia uczynił te pieśni, napisane przez austriackiego kompozytora Roberta Stolza, znanymi na całym świecie. Kiepura był przecież ponad dekadę niekoronowanym tenorem Wiedeńskiej Staatsoper przed II Wojną Światową. Jego życie, krążące o nim legendy i anegdoty są tak samo intersujące, jak jego związek z węgierską sopranistką Martą Eggerth.

Po przymusowej emigracji do Ameryki w roku 1938 małżonkowie Kiepura-Eggerth mieli stać się parą marzeń na Broadwayu. Nieprzerwanie towarzyszył im austriacki kompozytor Robert Stolz, którego życie to także polsko-węgiersko-austriacka historia sukcesu. Tournée wiodły troje artystów do Kanady, Meksyku, Ameryki Południowej i na Kubę, gdzie na zlecenie Polskich Sił Zbrojnych i amerykańskiej Komisji Pomocy Polsce występowali na koncertach dobroczynnych.

Aleksandra Zamojska (sopran)

Wojciech Parchem (tenor)

Marcin Kozieł (fortepian)

Wieczór poprowadzi Dr. Michael Macek (menadżer kultury, MAK)


Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61


NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia