7.11.2019 - 10.11.2019 Program, Wiedza

„Dzieci mają prawo być takie, jakie są” – Janusz Korczak a prawa dziecka

Realizacja praw człowieka możliwa jest jedynie, gdy wynika z szacunku i poszanowania wobec innych. Właśnie w tym duchu duchu lekarz, pedagog i pisarz Janusz Korczak jako pierwszy zainicjował w swojej „Republice dzieci” prawa dziecka. Ku jego pamięci pragniemy zgłębić świadomość o prawach człowieka, a zwłaszcza prawach dziecka.

Prawa dziecka obowiązują na całym świecie i zapisane są w Konwencji ONZ o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r., ratyfikowanej przez większość państw, uznając tym samym ich globalnie wiążący charakter. Decyzja ta jest wynikiem trwającego przez wiele dekad procesu po II wojnie światowej, poczynając od Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. Jakie prawa miały dzieci niegdyś, a jakie dziś? Kim był Janusz Korczak i co jest jego dziedzictwem? Warsztaty dostarczą odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Warsztatom towarzyszy wystawa Polska a Konwencja o prawach dziecka – spuścizna Janusza Korczaka, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z okazji 30. rocznicy jej przyjęcia.

Kierownik wystawy: DSA Dipl.-Päd. Irmi Novotny, Towarzystwo Janusza Korczaka w Wiedniu we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu
Adres: Bewusstseinsregion Mauthausen – Gusen – St. Georgen
Wstęp/bilety: www.bewusstseinsregion.at, 0699 168 865 13


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program