Założone w 1878 roku Muzeum Książąt Czartoryskich jest najstarszym muzeum w Polsce. Jego początki sięgają 1801 roku, kiedy to zbiory księżnej Izabeli Czartoryskiej wystawione zostały w Świątyni Sybilli, w jej puławskim muzeum.
Kolekcja muzeum obejmuje 336 tys. obiektów, w tym arcydzieła malarstwa światowego, takie jak Portret damy z gronostajem Leonarda da Vinci czy też Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, a także rzeźby, rysunki, grafiki, przedmioty codziennego użytku, sarkofagi, mumie, relikty, broń, monety, a także ponad 250 tys. rękopisów, grafik, ksiąg i cennych dokumentów.
Muzeum Książąt Czartoryskich zaprezentuje Mag. Paulina Chełmecka (Muzeum Czartoryskich)
Wprowadzenie naukowe: „Początki zbiorów muzealnych arystokracji na początku XIX wieku – w poszukiwaniu śladów w Wiedniu i Krakowie” przejmie Mag. Dr. Michael Macek (MAK).
Oprawa muzyczna: Agnieszka Kabut (wiolonczela) i Marek Kudlicki (fortepian).
Adres: | Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń |
Wstęp/bilety: | Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61 |
Partnerzy:
Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w
Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04
02.2025
Muzyka, Program
Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa
Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19
12.2024
Literatura, Program
Chleb i sól / Bread and Salt
Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16
01.2025
Film, Program