19.02.2020 Film, Wydarzenia

Książę i dybuk – Pokaz filmu i rozmowa z panią reżyser

Kim był Moshe Waks, urodzony w 1904 roku na Ukrainie w ubogiej żydowskiej rodzinie kowala, a zmarły w 1965 roku w Hiszpanii jako książę Michał Waszyński? Wunderkind kinematografii, sprytny mistyfikator, czy może człowiek, który nie potrafił oddzielić iluzji filmu od rzeczywistości?

Jako reżyser i producent filmów hollywoodzkich stworzył ponad 40 produkcji, we Włoszech i Hiszpanii. Pracował z takimi gwiazdami jak Sophia Loren, Claudia Cardinale i Orson Welles, a wyreżyserowany przez niego w 1937 roku film Książę i dybuk zdecydowanie stał się jego obsesją. Film uważany nie tylko za jeden z najbardziej tajemniczych w historii kina żydowskiego, odzwierciedla burzliwe życie Waszyńskiego jak i jego nieujawnione sekrety.

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski podążyli tropem Waszyńskiego, wiodącym ich do Polski, Ukrainy, USA, Włoch, Izraela i Hiszpanii, za co zostali nagrodzeni weneckim Złotym Lwem za najlepszy film dokumentalny. Powstały dokument to fascynujący portret ludzkiego kameleona, nieustannie zmieniającego personalia, wyznania religijne, tytuły i kraje, a wszystko po to, aby napisać niczym scenariusz własną historię życia.

Po seansie odbędzie się rozmowa z panią reżyser Elwirą Niewierą.

Adres: Studio Molière, Liechtensteinstraße 37, 1090 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61
 

NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia