7.05.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

W obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen istniało także życie sportowe. Hans Maršálek, były więzień KL Gusen i przewodniczący austriackiej wspólnoty obozowej Mauthausen, w taki sposób wspominał życie obozowe i sport:

„…Niedzielne popołudnie służyło do przygotowania własnej garderoby, naprawiania ubrań, skarpetek, jeśli się je miało, bo większość więźniów miała na stopach szmaty. Ponadto obcinano włosy, golono się, a jeśli był czas, szukano przyjaciół w innych barakach. Od lata 1943 r. odbywały się tu i ówdzie także koncerty, w niedzielne popołudnia, koncerty zespołów więźniarskich, walki bokserskie, a także mecze piłki nożnej. (…) Od 1943 roku istniały w KL Mauthausen także drużyny piłkarskie Niemców, Hiszpanów, Wiedeńczyków, Jugosłowian i Polaków; w Gusen Niemcy, Polacy i Hiszpanie tworzyli drużyny piłkarskie. (…)“

Hans Maršálek opisywał także znaczenie walk bokserskich w obozie Mauthausen-Gusen: „…Jako bokserzy, podobnie jak w Mauthausen, na ringu w Gusen stawali głównie przestępcy niemieccy, niektórzy Hiszpanie, a także Polacy. Walka na pięści Hiszpana lub Polaka z Niemcem symbolizowała dla wielu walkę uciemiężonych narodów przeciwko nazistom, ponieważ w Mauthausen cudzoziemiec mógł pokonać Niemca tylko na ringu bokserskim.


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

Koncert BELCANTO FURIOSO! z udziałem Aleksandry Zamojskiej

Aleksandra Zamojska wraz z zespołem Pandolfis Consort przywraca do życia epokę kontrastów.
20 07.2024 Aktualności, Inne

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski zachęcający do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności