31.08.2020 Aktualności

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

31 sierpnia uroczyście świętujemy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które przyczyniły się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata.

Nie stałoby się to bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej Ojczyźnie i powołali do życia „Solidarność”. Ten masowy, obywatelski ruch, w którym Polacy postanowili zamanifestować swoje zdanie i wziąć odpowiedzialność za losy kraju, nie miał sobie równego w Europie.

„Gen solidarności” do dziś każe Polsce angażować się w pomoc innym krajom w potrzebie. Solidarność przybiera zarówno postać pomocy rozwojowej i humanitarnej (ostatnio w obliczu pandemii COVID-19), wspierania innych państw w procesie transformacji, szczególnie państw Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, ale też udziału w misjach pokojowych i wojskowych UE, OBWE, NATO oraz innych organizacji międzynarodowych. Wspominając tę szczególną rocznicę, Polska łączy się ze wszystkimi narodami dążącymi ku wolności i demokracji w swoich krajach.

Zachęcamy do zapoznania się z okolicznościową wystawą przygotowaną przez MSZ, którą znajdą Państwo poniżej.


Z okazji 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” pragniemy opowiedzieć Państwu historię logo legendarnego związku zawodowego.
Logo Solidarności jest jednym z najbardziej znanych znaków na świecie.
Powstał on podczas strajku robotniczego w Stoczni Gdańskiej. Autor logo – Jerzy Janiszewski jest grafikiem i ilustratorem, który w tym czasie mieszkał w Trójmieście.

Inspiracją do stworzenia logo były odręczne napisy i hasła namalowane na ścianach stoczni, fabryk i domów w sierpniu 1980 roku. Powiedzieli, że strajki trwają, że robotnicy się nie poddadzą, wyrazili swoją solidarność ze strajkującymi i zachęcili ich. Znak ten przypomina maszerujących ludzi wspierających się nawzajem.

Szybko znalazł aprobatę robotników i stał się oficjalnym znakiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał po podpisaniu porozumienia z sierpnia 1980 roku.


Powstanie „Solidarności” – pierwszej legalnej organizacji związkowej niezależnej od władz w krajach komunistycznych w 1980 r. było wynikiem fali strajków na terenie całego kraju.
Iskra wybuchła na Lubelszczyźnie i wkrótce fala strajków przetoczyła się przez fabryki w całej Polsce do Gdańska. Tam komitety strajkowe zostały połączone w międzyzakładowy komitet strajkowy kierowany przez Lecha Wałęsę.

W dniu 18 sierpnia komitet strajkowy opublikował 21 postulatów. Domagali się oni między innymi prawa do własnej reprezentacji (wolnego związku zawodowego) i swobód obywatelskich: wolność słowa, wolność mediów, itp. Domagali się również reform społecznych: Ochrona zdrowia, podwyżki płac, wolne soboty i uwolnienie wszystkich więźniów politycznych (Edmund Zadrożyński, Jan Kozłowski, Marek Kozłowski)

W dniu 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku podpisano Porozumienie Sierpniowe pomiędzy opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Porozumienie to było początkiem ruchu dziesięciu milionów ludzi, który miał przyczynić się do upadku komunizmu w Europie.


Strajki z sierpnia 1980 roku i powstanie NSZZ „Solidarność” odbiły się echem na całym świecie i wzbudziły zainteresowanie Polską na całym świecie.


Wesołych Świąt życzy Instytut Polski w Wiedniu

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, powodzenia w nowym roku oraz zdrowia i sukcesów. - Instytut Polski w Wiedniu
24 12.2024 Aktualności

EUROPA II. Yuriy Biley 🗓

Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o niepodległościowych dążeniach trzech europejskich krajów, z którymi artysta jest związany – Ukrainy, Polski i Niemiec
29 11.2024 25 02.2025 Aktualności

Mikołajki – Nikolo w Polsce 🗓

Jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami?
06 12.2023 23 12.2023 Aktualności