15.10.2020 Historia, Wydarzenia

Jan Paweł II i Europa Środkowa

Debata

Papież Jan Paweł II na całym świecie uważany jest za jedną z najważniejszych osobowości XX wieku.

Po wyborze na Stolicę Piotrową w 1978 r. zaangażował się we wszystkie kwestie światowe i społeczno-polityczne na arenie międzynarodowej. Z okazji setnych urodzin Papieża-Polaka eksperci z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Austrii przedstawią rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunistycznego reżimu.

Gościem honorowym będzie dr Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii i były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a obecnie przewodniczący zarządu Instytutu Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej w Wiedniu (IDM).

Do udziału w debacie zostali zaproszeni m.in. Prof. Dr. habil. Wolfgang Buchmüller O. Cist, (rektor Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Wyższej Benedykta XVI. w Heiligenkreuz),  ks. prof. dr hab. Jan Machniak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), Msgr. Dr. Tamás Tóth (Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Węgier) i biskup Tomáš Holub z Pilzna. Moderatorem dyskusji będzie Dr. Paul Wuthe, redaktor naczelny Kathpress Austria i rzecznik prasowy austriackiego Episkopatu.

Data i godzina:
Czw., 15. października, 18.30

Miejsce:
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.org  

Organizatorzy i partnerzy:
Organizator: Instytut Polski w Wiedniu, Tschechisches Zentrum Wien, Slowakisches Institut in Wien, Balassi-Institut – Collegium Hungaricum Wien

Partner: Institut für den Donauraum und Mitteleuropa,

Partner medialny: Kathpress Austria; KAI


Teoniki Rożynek w Off Theater 🗓

Młoda warszawska kompozytorka Teoniki Rożynek specjalizuje się w muzyce akusmatycznej i elektroakustycznej.
11 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Literatura polska na Targach Książki w Wiedniu

Buch Wien to najważniejsze wydarzenie austriackiego przemysłu książkowego, a wraz z setkami wystawiających się wydawców jest to miejsce inspiracji i wymiany.
10 11.2021 14 11.2021 Literatura, Wydarzenia

Różnorodność przekładu w mediacji kulturowej 🗓

Alfred Marek Wierzbicki będzie rozmawiał z moderatorem o kwestiach etycznych i roli poetów we współczesnym społeczeństwie.
10 11.2021 Literatura, Wydarzenia