15.10.2020 Historia, Wydarzenia

Jan Paweł II i Europa Środkowa

Debata

Papież Jan Paweł II na całym świecie uważany jest za jedną z najważniejszych osobowości XX wieku.

Po wyborze na Stolicę Piotrową w 1978 r. zaangażował się we wszystkie kwestie światowe i społeczno-polityczne na arenie międzynarodowej. Z okazji setnych urodzin Papieża-Polaka eksperci z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Austrii przedstawią rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunistycznego reżimu.

Gościem honorowym będzie dr Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii i były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a obecnie przewodniczący zarządu Instytutu Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej w Wiedniu (IDM).

Do udziału w debacie zostali zaproszeni m.in. Prof. Dr. habil. Wolfgang Buchmüller O. Cist, (rektor Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Wyższej Benedykta XVI. w Heiligenkreuz),  ks. prof. dr hab. Jan Machniak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), Msgr. Dr. Tamás Tóth (Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Węgier) i biskup Tomáš Holub z Pilzna. Moderatorem dyskusji będzie Dr. Paul Wuthe, redaktor naczelny Kathpress Austria i rzecznik prasowy austriackiego Episkopatu.

Data i godzina:
Czw., 15. października, 18.30

Miejsce:
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.org  

Organizatorzy i partnerzy:
Organizator: Instytut Polski w Wiedniu, Tschechisches Zentrum Wien, Slowakisches Institut in Wien, Balassi-Institut – Collegium Hungaricum Wien

Partner: Institut für den Donauraum und Mitteleuropa,

Partner medialny: Kathpress Austria; KAI


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia