7.12.2020 Aktualności

„Muzyka z Kraju Chopina”: międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z międzynarodową kampanią promującą twórczość fortepianową polskich kompozytorów. „Muzyka z Kraju Chopina” to nie tylko Chopin! To także dzieła Paderewskiego, Szymanowskiej, Moniuszki, Kilara, Kurpińskiego i wielu innych twórców. Cieszymy się, że jako Instytut Polski w Wiedniu możemy wspierać ten wspaniały projekt!

Do wykonywania utworów Fryderyka Chopina przekonywać nie trzeba: jego twórczość pozostaje wizytówką pianistyki polskiej na całym świecie. W międzynarodowym projekcie „Muzyka z Kraju Chopina” kierowanym do początkujących i średniozaawansowanych pianistów oraz ich nauczycieli z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niemiec i Austrii zachęcamy do rozszerzania podstawowego repertuaru edukacyjnego i koncertowego o tytuły polskich twórców. Zachęcamy do sięgania po utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Wojciecha Kilara, Tekli Bądarzewskiej i wielu innych, mniej znanych, których utwory stanowią pokaźną bazę edukacyjną i koncertową dla młodych adeptów pianistyki.

Dla każdego z krajów partnerskich projektu, czyli Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niemiec i Austrii, powstał cykl pięciu lekcji pokazowych prezentujących edukacyjne aspekty utworów wybranych kompozytorów polskich. Lekcje te są przeprowadzonych przez znakomitego pianistę-edukatora w języku danego kraju. Poruszane są w nich tematy wykonawcze i interpretacyjne, wraz z propozycjami rozwiązań technicznych. Aby umożliwić aktywne korzystanie z wszystkich 25 tutoriali zrealizowanych w ramach projektu, filmy będą zawierać tłumaczenia na języki wszystkich krajów partnerskich. Uzupełnieniem lekcji pokazowych są wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów, będące bonusem do każdego filmu edukacyjnego.

Do przygotowania tutoriali w języku niemieckim PWM zaprosiło Huberta Rutkowskiego – profesora i kierownika Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego i Teatralnego w Hamburgu. W swoich warsztatach wideo prof. Rutkowski zachęca nauczycieli fortepianu do poszerzania swojego repertuaru dydaktycznego o utwory Feliksa Rybickiego, Marii Szymanowskiej i Ignacego Jana Paderewskiego. W jednym ze swoich tutoriali zajmuje się Nokturnami Fryderyka Chopina.

Feliks Rybicki 'Gram wszystko’: https://youtu.be/U4Tw8vUEEIk
Feliks Rybicki 'Już gram’: 
https://youtu.be/bRNLHLVo5os
Ignacy Jan Paderewski 'Nokturn op. 16 nr 4′: https://youtu.be/fHvEUtjx_Q0
Maria Szymanowska 'Polonez f-moll’: https://youtu.be/EOrfzlpVIHQ
Fryderyk Chopin 'Nokturny’: https://youtu.be/FbCLhUlQWAQ

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

YOUTUBE PWM

www.fromchopinsland.pwm.com.pl

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne, będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursów Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.

 


Wesołych Świąt życzy Instytut Polski w Wiedniu

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, powodzenia w nowym roku oraz zdrowia i sukcesów. - Instytut Polski w Wiedniu
24 12.2024 Aktualności

EUROPA II. Yuriy Biley 🗓

Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o niepodległościowych dążeniach trzech europejskich krajów, z którymi artysta jest związany – Ukrainy, Polski i Niemiec
29 11.2024 25 02.2025 Aktualności

Mikołajki – Nikolo w Polsce 🗓

Jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami?
06 12.2023 23 12.2023 Aktualności