24.03.2021 Aktualności, Film, Historia, Wydarzenia

Pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów zapraszamy Państwa na pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka.

Film  opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

 


Długa Noc Literatury – czytania i rozmowy

8 krajów, 8 autorów, 8 światów. Podczas Długiej Nocy Literatury z okazji czeskiej prezydencji w UE, spotkają się poeci i pisarze z Francji, Polski, Czech, Słowenii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii i Słowacji.
21 10.2022 Literatura, Wydarzenia

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę

Wystawa ta jest świadectwem wojny oczami dzieci. Pokazuje, że w dla dzieci wojna zawsze wygląda tak samo strasznie. Niezależnie od czasu i miejsca jest to wielkie zło, które dotyka najmłodszych.
22 09.2022 Aktualności

Koncert Belle Ting i Paula Kropfitscha, kandydatów

Z okazji tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Instytut Polski zorganizował koncert z udziałem dwóch skrzypków reprezentujących Austrię, którzy zakwalifikowały się do konkursu.
16 09.2022 Aktualności