24.03.2021 Aktualności, Film, Historia, Wydarzenia

Pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów zapraszamy Państwa na pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka.

Film  opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

 


„Niepamięci”. Zbrodnia katyńska 1940. 🗓

Wystawa prac więźniów sowieckich łagrów.
10 04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia

Sprawdzone przepowiednie Lema 🗓

2021 to rok Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy gatunku science fiction, który przewidział przyszłość, w której dzisiaj żyjemy!
08 04.2021 Aktualności, Inne

Canaletto i jego widok na Wiedeń i

Oprowadzanie kuratorskie online
18 04.2021 Sztuka, Wydarzenia