5.05.2021 - 19.05.2021 Historia, Wydarzenia

PAMIĘTAJĄC: Filmowy hołd więźniom i ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

W czasie swojej władzy w latach 1933-1945 naziści zamordowali wiele milionów ludzi, w tym zarówno więźniów wojennych jak i cywili. Z okazji rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen prezentujemy trzy filmy, które na przykładzie pojedynczych losów ukazują ogrom tragedii jednego z największych przestępstw przeciwko ludzkości.

W czasie swojej władzy w latach 1933-1945 naziści zamordowali wiele milionów ludzi, w tym zarówno więźniów wojennych jak i cywili. Z okazji rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen prezentujemy trzy filmy, które na przykładzie pojedynczych losów ukazują ogrom tragedii jednego z największych przestępstw przeciwko ludzkości. 

     

Filmy:

 

MAUTHAUSEN – DWA ŻYCIA

Film dokumentalny | 70 min.

Reżyser: Simon Wieland

Austria 2020

Wersja językowa: niemiecka/polska z niemieckimi napisami

Rekomendowany od 14 roku życia

Film MAUTHAUSEN – ZWEI LEBEN dokumentuje historię dwojga ludzi, którzy byli świadkami przerażających wydarzeń w obozie koncentracyjnym Mauthausen podczas drugiej wojny światowej – Stanisława Leszczyńskiego, urodzonego w Łodzi z perspektywy więźnia oraz Franza Hackla z Mauthausen, z perspektywy praktykanta ślusarskiego w obozowej ślusarni. Dwa losy, które nie mogły być bardziej odmienne – a jednocześnie splotły się szeregiem brudzących grozę wydarzeń. Austriackiemu reżyserowi Simonowi Wielandowi udało się w subtelny i wielowarstwowy sposób sportretować obu bohaterów i ich konfrontację z obozem w Mauthausen, będącym ważnym symbolem Holokaustu, a tym samym poczucia winy i nieludzkości. W efekcie powstał mocny i poruszający film dokumentalny o ludzkich, a przede wszystkim o nieludzkich dachowaniach w obliczu zbrodni. W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen odbędzie się prezentacja projektu edukacyjnego „W czeluściach Gusen”. Prezentacja skierowana będzie przede wszystkim do nauczycieli, którzy uczą o historii II wojny światowej i ciągle szukają nowych materiałów edukacyjnych. Materiały będą mogły być wykorzystane również  podczas międzynarodowych wymian młodzieży oraz podczas warsztatów w szeroko rozumianych miejscach pamięci historycznej.

 

POŁOŻNA

Film dokumentalny | 54 min.

Polska 2020

Reżyseria: Maria Stachurska

Wersja językowa: polska z niemieckimi napisami

Rekomendowany od 16 roku życia

Protagonistką filmu POŁOŻNA jest bohaterka czasów okupacji Stanisława Leszczyńska, położna z Łodzi. Za pomoc przy ucieczce żydowskiej ludności z getta, została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tu rozpoczęła się jej misja: położnictwo w najokrutniejszym miejscu na ziemi. Na skraju wyczerpania odebrała około 3000 porodów, nie tracąc przy tym ani jednego dziecka. Dokument Marii Stachurskiej poszukuje źródła siły człowieka, który walczył o ludzką godność w skrajnie nieludzkich warunkach. Relacje i materiały archiwalne, ilustrowane muzyką wybitnego kompozytora Michała Lorenca, składają się na portret odważnej położnej, której powołanie było silniejsze niż rozkazy doktora Mengele.

 

FACING AUSCHWITZ

Film dokumentalny | 38 min.

Austria 2020

Reżyseria: Karl Pridun, Alexander Stipsits

Wersja językowa: niemiecka

Rekomendowany od 12 roku życia

Film FACING AUSCHWITZ towarzyszy czterem młodym ludziom w wieku 16-18 lat z Austrii, Maggie, Pauli, Alinie i Thomasowi, w trzydniowej wycieczce do Auschwitz i związanemu z nią udziałowi w Marszu Żywych –  międzynarodowym marszu Auschwitz I do Birkenau. Dokument skupia się na osobistych przemyśleniach uczestników konfrontujących się z fragmentem mrocznej historii. Filmy, zdjęcia i nagrania dźwiękowe umożliwiając wgląd w świat myśli młodych Austriaków, którzy podczas wyjazdu doświadczają intensywnej analizy współczesnej historii. Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz, rozmowa ze współczesnym świadkiem Viktorem Kleinem, który przeżył Auschwitz jako młody człowiek, konfrontacja z dzisiejszym życiem żydowskim i emocjonalny koncert w krakowskiej synagodze to część projektu MoRaH (March of Remembrance and Hope – Austria) skierowanego do młodych ludzi.

Data i dostęp:

Filmy są dostępne bezpłatnie od 5 do 19 maja na platformie VIMEO.

Dostęp po zameldowaniu/rejestracji na platformie VIMEO:  https://vimeo.com/ondemand/inerinnerung.

Organizatorzy:

Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada RP w Wiedniu; LET’S CEE Film Festival

 

 

 


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia