12.05.2021 - 14.05.2021 #RememberGusen, Aktualności

KL Gusen we wspomnieniach

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen - miejsca niewyobrażalnie tragicznego dla przedstawicieli wielu narodów. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu przygotował kampanię medialną „KL Gusen we wspomnieniach”

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen – miejsca niewyobrażalnie tragicznego dla przedstawicieli wielu narodów. W latach 1938-1945 w obozie koncentracyjnym Mauthausen i jego podobozach osadzono ponad 190 000 osób z ponad 40 różnych krajów. Wśród więźniów znajdowali się m.in. Francuzi, obywatele Związku Radzieckiego, Hiszpanie, Włosi, Grecy, Serbowie, Słoweńcy, Bułgarzy, Austriacy, Niemcy, Belgowie, Czesi, Słowacy, Holendrzy, Luksemburczycy, Albańczycy, a także polscy i węgierscy Żydzi.

KL Mauthausen-Gusen było jednym z najtragiczniejszych miejsc eksterminacji Polaków. Do KL Mauthausen, w tym przede wszystkim do KL Gusen, zsyłani byli przedstawiciele polskiej inteligencji, działacze społeczni, młodzież, duchowni, a po 1944 roku także Powstańcy Warszawscy. Polacy stanowili największą grupę narodową w obozach systemu Mauthausen-Gusen. Szacuje się, że w samym KL Gusen zginęło od 27 do 35 tys. polskich obywateli.

Z okazji tej rocznicy Instytut Polski w Wiedniu przygotował kampanię medialną „KL Gusen we wspomnieniach”, podczas której w trzech filmach, publikowanych od 12 do 14 maja w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube), zaprezentowane zostaną wspomnienia więźniów KL Mauthausen-Gusen. Celem kampanii jest oddanie głosu świadkom historii, którzy opowiedzą m.in. o tragicznej codzienności w obozie, a także o wyzwoleniu KL Mauthausen-Gusen.

Filmy opatrzone zostały archiwalnymi fotografiami KL Mauthausen-Gusen.

Wspomnienia odczyta wybitny austriacki aktor związany z wiedeńskim teatrem Volkstheater, Stefan Suske.

https://www.youtube.com/user/PLInstitutWien

 


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski, który zachęca do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności

Koncert duetu Cicha / Betley 🗓

Dwie ważne postacie polskiej sceny etnicznej – Patrycja Betley i Karolina Cicha – postanowiły wreszcie stworzyć koncert na dwie-siebie-i-nikogo-więcej. Dwie indywidualności sceniczne - dwa światy.
26 06.2024 Aktualności, Muzyka, Program