12.05.2021 - 14.05.2021 #RememberGusen, Aktualności

KL Gusen we wspomnieniach

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen - miejsca niewyobrażalnie tragicznego dla przedstawicieli wielu narodów. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu przygotował kampanię medialną „KL Gusen we wspomnieniach”

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen – miejsca niewyobrażalnie tragicznego dla przedstawicieli wielu narodów. W latach 1938-1945 w obozie koncentracyjnym Mauthausen i jego podobozach osadzono ponad 190 000 osób z ponad 40 różnych krajów. Wśród więźniów znajdowali się m.in. Francuzi, obywatele Związku Radzieckiego, Hiszpanie, Włosi, Grecy, Serbowie, Słoweńcy, Bułgarzy, Austriacy, Niemcy, Belgowie, Czesi, Słowacy, Holendrzy, Luksemburczycy, Albańczycy, a także polscy i węgierscy Żydzi.

KL Mauthausen-Gusen było jednym z najtragiczniejszych miejsc eksterminacji Polaków. Do KL Mauthausen, w tym przede wszystkim do KL Gusen, zsyłani byli przedstawiciele polskiej inteligencji, działacze społeczni, młodzież, duchowni, a po 1944 roku także Powstańcy Warszawscy. Polacy stanowili największą grupę narodową w obozach systemu Mauthausen-Gusen. Szacuje się, że w samym KL Gusen zginęło od 27 do 35 tys. polskich obywateli.

Z okazji tej rocznicy Instytut Polski w Wiedniu przygotował kampanię medialną „KL Gusen we wspomnieniach”, podczas której w trzech filmach, publikowanych od 12 do 14 maja w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube), zaprezentowane zostaną wspomnienia więźniów KL Mauthausen-Gusen. Celem kampanii jest oddanie głosu świadkom historii, którzy opowiedzą m.in. o tragicznej codzienności w obozie, a także o wyzwoleniu KL Mauthausen-Gusen.

Filmy opatrzone zostały archiwalnymi fotografiami KL Mauthausen-Gusen.

Wspomnienia odczyta wybitny austriacki aktor związany z wiedeńskim teatrem Volkstheater, Stefan Suske.

https://www.youtube.com/user/PLInstitutWien

 


Budowa nowego Muzeum Getta Warszawskiego 🗓

W Warszawie powstaje nowe Muzeum Getta Warszawskiego. Będzie to jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów, a jego wzniesienie zapełni dotkliwą lukę, istniejącą dotąd w sieci polskich placówek tego typu.
03 10.2022 Aktualności, Inne

Spektakl improwizacyjny podczas Długiej Nocy Muzeów 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą galerię podczas muzealnego maratonu!
01 10.2022 02 10.2022 Aktualności

Europejski Dzień Języków 🗓

W Domu Unii Europejskiej świętowaliśmy Europejski Dzień Języków!
27 09.2022 Aktualności