16.08.2021 - 17.08.2021 Aktualności

37 lat Festiwalu Chopinowskiego w Kartuzji Gaming

Festiwal Chopinowski po raz 37. udowodnił, że muzyka pokonuje wszelkie podziały geograficzne. Profesor Theodor Kanitzer, założyciel i pomysłodawca festiwalu, świętujący w tym roku swoje 95. urodziny, jako świadek epoki XX wieku najlepiej rozumie wartość wspólnoty narodów i wyjątkowej siły, z jaką muzyka Fryderyka Chopina łączy ludzi różnych kultur.

Festiwal Chopinowski po raz 37. udowodnił, że muzyka pokonuje wszelkie podziały geograficzne. Profesor Theodor Kanitzer, założyciel i pomysłodawca festiwalu, świętujący w tym roku swoje 95. urodziny, jako świadek epoki XX wieku najlepiej rozumie wartość wspólnoty narodów i wyjątkowej siły, z jaką muzyka Fryderyka Chopina łączy ludzi różnych kultur. W scenerii zabytkowego byłego zakonu Kartuzów sięgającego architektonicznie do XIV wieku spotkali się muzycy, uznani soliści i kameraliści z Austrii, Polski, Rosji, Izraela, Holandii, Serbii, Węgier, Francji i Kazachstanu.

Festiwal rozpoczął się uroczystym otwarciem, podczas którego wystąpiła orkiestra dęta Musikkapelle Gaming. Miłym gestem i ukłonem w stronę polskiej publiczności było odegranie Hymnu Polski. Przemówienia wygłosili m.in. prof. dr Theodor Kanitzer, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Jolanta Róża Kozłowska i burmistrz gminy Gaming Renate Rakwetz.

Program koncertu otwierającego festiwal oscylował wokół wiedeńskich klasyków. Obok kwartetu F-Dur op.59/1 Ludwiga van Beethovena i Sonaty F-Dur KV 332 Wolfganga Amadeusza Mozarta, znalazły się Wariacje na temat „La ci darem la mano” op.2 – jedno z wczesnych dzieł Chopina ukazujące jego fascynacje wiedeńską tradycją klasyczną. Wariacje, w wykonaniu Natalii Rehling przy fortepianie w akompaniamencie kwartetu smyczkowego ARTEL Quartett, symbolicznie połączyły muzykę Polski i Austrii.

Gwiazdą tegorocznej edycji był węgierski wiolonczelista Ádám Jávorkai. Z niezwykłym temperamentem, precyzją w intonacji i niekiedy teatralną brawurą wystąpił wraz ze swoją żoną i pianistką Clarą Biermasz kilkukrotnie podczas festiwalu, interpretując między innymi Sonatę g-moll op. 65 oraz Introdukcję i Polonez C-Dur op.3 Fryderyka Chopina. Artysta grał na cennym instrumencie autorstwa Lorenzo Carcassiego z roku 1752 (Ex-Popper, Földesy).

Drugiego dnia festiwalu miał miejsce koncert przy świecach w barokowej bibliotece Kartuzów. Tematem przewodnim koncertu był pokój i wolność wśród Narodów Świata. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wykonanie Sonaty Es-Dur op. 31/3 Beethovena przez serbską pianistkę Jasminkę Stancul oraz intensywna, pełna barw i napięć interpretacja Nokturnu F-Dur op.15/1 i Scherza h-moll op. 20 Chopina w wykonaniu Romana Zaslavskiego.

Pod koniec niedzielnego porannego koncertu zamykającego jego tegoroczną edycję, wybrzmiała „Oda do radości” z IX Symfonii Beethovena w aranżacji F. Liszta na fortepian.

Żywo reagująca publiczność nagrodziła owacjami na stojąco nie tylko muzyków, ale również profesora Theodora Kanitzera, dziękując mu za wiele niezapomnianych muzycznych wrażeń.

37. Festiwal Chopinowski w Gaming organizowany jest przez Międzynarodowe Towarzystwo Chopinowskie przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Oto nasza fotorelacja:


„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 2: Mikołajki
06 12.2021 Aktualności

„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 1: Informacje ogólne
03 12.2021 Aktualności

Polska oczami dzieci

"Polska oczami dzieci" to projekt Instytutu Polskiego w Wiedniu, w którym uczestniczą polsko-austriackie dzieci, które odpowiadają na pytania dotyczące Polski, polskiej kultury i tradycji. 
03 12.2021 Aktualności