24.09.2021 - 10.11.2021 Design, Program

Vienna Design Week: Ludzie z fabryki porcelany

Jak uczynić niewidzialne widzialnym? Podczas wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” zobaczymy serwis „Ślad człowieka”, który powstał w ramach projektu naukowego w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie.

Jak uczynić niewidzialne widzialnym? Podczas wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” zobaczymy serwis „Ślad człowieka”, który powstał w ramach projektu naukowego w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie. Antropolożka Ewa Klekot oraz tworzący ceramikę artysta Arkadiusz Szwed postawili na zaprezentowanie roli „czynnika ludzkiego” w procesie przemysłowego wytworu porcelany. Podczas produkcji pracownicy fabryki nosili rękawiczki zanurzone w solach kobaltu. Ślad ich dotyku na początku pozostawał niewidoczny – można było go dostrzec dopiero po wypale, gdy kobalt przybiera ciemnoniebieską barwę. W ten sposób rzemiosło i bogate doświadczenie robotników wychodzą na pierwszy plan. Wystawę dopełnią portrety oraz cytaty pracowników biorących udział w procesie produkcji porcelany.

Wystawę wzbogacą eksponaty i fotografie pracowników Wiedeńskiej Fabryki Porcelany Augarten (Wiener Porzellanmanufaktur Augarten).

Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wiedniu w ramach Vienna Design Week.

 

Czas trwania wystawy:

Od 24 września do 10 listopada 2021

Wernisaż w formie dyskusji:
24 września 2021, 17.00 – 20.00

O godz. 18.00 odbędzie się dyskusja pt. „Produkcja porcelany wczoraj i dziś”, w której wezmą udział: kuratorka wystawy Ewa Klekot, dr Claudia Lehner-Jobst z Wiedeńskiej Fabryki Porcelany Augarten oraz dr Michael Macek z Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu (MAK).

 

Godziny otwarcia:
Godziny otwarcia w trakcie Vienna Design Week: pon. – wt. 12.00 – 17.00, pt. – sob. 12.00 – 16.00

Godziny otwarcia 2 października (Noc Muzeów): 18.00 – 01.00

Godziny otwarcia po 4 października: pon. – wt. 12.00 – 17.00, pt. 12.00 – 15.00

Miejsce:

Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu: P_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje oraz bilety:

Wstęp wolny. Uczestnictwo w wernisażu jest możliwe po wcześniejszej rejestracji pod adresem event.wien@instytutpolski.pl.

 

Organizatorzy:

Instytut Polski w Wiedniu, IAM, Vienna Design Week, Wiedeńska Fabryka Porcelany Augarten

Partner:

Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.


EUROPA II. Yuriy Biley 🗓

Indywidualna wystawa Yuriya Bileya to opowieść o kulturze wizualnej wybranych momentów w historii trzech europejskich krajów, z którymi artysta jest związany: Ukrainy, Polski i Niemiec.
29 11.2024 24 02.2025 Program, Sztuka

Prezentacja książki Anny Badory: „O upadaniu i

Anna Badora, znana jako reżyserka i była dyrektorka Volkstheater, po raz drugi prezentuje się jako autorka książki i kolejny raz opowiada o inspirujących kobietach i ich historiach.
26 11.2024 Literatura, Program

Lalki mówią po polsku – spektakl „Czerwony

Teatr lalek dla dwujęzycznych rodzin: W ramach programu promującego wielojęzyczność i kulturę środkowoeuropejską, Białostocki Teatr Lalek wystawi sztukę „Czerwony Kapturek”.
23 11.2024 Program, Teatr