25.11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.

Fotografie, kolaże i fragmenty fanzinów polskiej artystki Ani Dąbrowskiej-Lyons ważną istotną dokumentację polskiego punk rocka i umieszczają jego rozwój w historycznym kontekście epoki.

Pod koniec lat 70. Ania Dąbrowska-Lyons dołączyła do pierwszej punkowej „załogi” w Warszawie. Była jedną z pierwszych kobiet, które należały do ​​tego zdominowanego przez mężczyzn środowiska. Jej pierwsza wystawa odbyła się w 1983 roku w renomowanej Galerii Desa w Warszawie, następnie w 1984 w Galerii Ireny Jarosińskiej, a rok później w Galerii Za Żelazną Bramą, rówież w Warszawie. W 1986 roku Ania Dąbrowska wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Początkowo mieszkała w okupowanym domu w Londynie i pracowała m.in. w kawiarni. Choć emigracja chwilowo utrudniła jej karierę fotografki, w 1987 roku ponownie wystawiała swoje prace, tym razem w londyńskim Cockpit Theatre. W kolejnych latach prezentowała swoje prace w galeriach w Amsterdamie, Londynie, Berlinie i Warszawie. Ania Dąbrowska-Lyons od początku postrzegała siebie nie jako dokumentalistkę, ale artystkę, która przyczyniła się do rozwoju stylu punk. W ciągu ostatnich trzydziestu lat poświęciła się głównie fotografii artystycznej, zwłaszcza portretowej i konsekwentnie wprowadzała do swoich prac styl, poezję i modę kultury punkowej. Jej fotografie – nie tylko portrety, ale także dokumenty fotograficzne z koncertów rockowych – są dynamiczne, ekspresyjne i często humorystyczne. W 1999 roku ukazał się jej tom Polski Punk 1978-1982, pierwszy tego typu w Polsce. W 2003 roku Anna Dąbrowska-Lyons ukończyła studia podyplomowe z fotografii w Central Saint Martins School of Art.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie dyskusja panelowa pt.” Where have all the rebels gone?“. Ania Dąbrowska-Lyons, reżyser Henryk Gajewski, jedna z czołowych postaci polskiej sceny punkowej, oraz publicysta i dramaturg Robert Buchschwenter rozmawiać będą o znaczeniu anarchistycznych ruchów artystycznych. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

 

Program:

17:00: dyskusja panelowa: Where have all the rebels gone?

18:00: Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk, wernisaż wystawy

 

Paneliści:

Ania Dąbrowska Lyons, fotografka

Henryk Gajewski, reżyser

Robert Buchschwenter, moderator 

 

Termin:

25 listopada, godz. 17.00

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2022 

Miejsce:
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Na wszystkich naszych wydarzeniach obowiązuje zasada 2G (szczepienie lub certyfikat ozdrowieńca)!

Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu

Partnerzy:

Wien Modern


Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.
03 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Uroczysty wieczór z orkiestrą kameralną „Camerata Polonia”

Po jubileuszowym wydarzeniu "10 lat Cameraty Polonii" oraz koncercie z okazji Święta Niepodległości Polski, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wiedniu, orkiestra kontynuuje swoją działalność.
17 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Z warszawskiego getta 🗓

Brało się udział w przedstawieniach teatralnych i koncertach, pisało wiersze i komponowało muzykę. Tworzenie było rodzajem walki o przetrwanie. Dla żydowskich muzyków z Warszawy, którzy zostali uwięzieni w getcie, muzyka była wyrazem sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości.
27 01.2022 Muzyka, Wydarzenia