17.01.2022 Aktualności

List powitalny Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele Instytutu Polskiego w Wiedniu,

rozpoczynam dziś nowy etap w życiu zawodowym i prywatnym. To dla mnie ogromna radość i zaszczyt, że powierzono mi kierowanie Instytutem Polskim w Wiedniu – instytucji, która od ponad 45 lat z sukcesem przybliża austriackiej publiczności Polskę, polską kulturę i tradycję. Realizując wiele projektów prezentujących bogate dziedzictwo Polski, jak również współczesną literaturę, muzykę, film, czy sztuki wizualne, Instytut w sposób istotny przyczynił się do pogłębienia więzi łączących Polaków i Austriaków. A łączy nas wiele: kulturowe sąsiedztwo, wspólna historia pełna pasjonujących, choć zarazem trudnych momentów, rozwinięta sieć kontaktów między polskimi i austriackimi instytucjami kultury, czy w końcu kontakty międzyludzkie, polsko-austriackie przyjaźnie, rzesze turystów odwiedzających się nawzajem.

Z dyplomacją publiczną i promocją Polski jestem związana zawodowo od lat. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pracuję od 2000 roku, ostatnie 2,5 roku w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Dwukrotnie przebywałam na placówkach zagranicznych: w latach 2004-2010 w Wydziale Politycznym Ambasady RP w Królestwie Szwecji, oraz w latach 2014-2019 w Ambasadzie RP w Republice Austrii, gdzie pełniłam funkcję zastępcy kierownika placówki. Jest to więc dla mnie i dla mojej rodziny powrót do miejsc, które już znamy, bardzo lubimy i cenimy: do wspaniałych galerii sztuki, muzeów, sal koncertowych, ale przede wszystkim ludzi, naszych przyjaciół. Austria i Wiedeń to doskonałe miejsce do życia, jako wielbicielka pieszych górskich wędrówek cieszę się szczególnie na powrót na alpejskie szlaki i kontakt z przepiękną, nieskażoną naturą.

Czas, w którym się znajdujemy – 2 lata pandemii – jest wielkim wyzwaniem dla organizacji naszego życia w wielu aspektach, także tych dotyczących dyplomacji publicznej i promocji. Wierzę jednak, że wspólnie przejdziemy przez ten trudny czas.

Jako nowa dyrektor placówki chciałabym korzystać z ogromnego dorobku i tradycji kontaktów polsko-austriackich w wielu dziedzinach, kontynuując misję moich znakomitych poprzedników, szczególnie Pana dyrektora Rafała Sobczaka, któremu serdecznie dziękuję za zasługi oraz życzę przede wszystkim zdrowia i powodzenia w życiu zawodowym i prywatnym.

W czasie kadencji dyrektora Sobczaka zrealizowanych zostało wiele flagowych projektów, takich jak m.in. projekty muzyczne, w tym koncerty na cześć Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera oraz zespołu EABS czy koncert muzyki współczesnej w wykonaniu Mary Komasy, retrospekcje filmowe w hołdzie Krzysztofowi Zanussiemu i Krzysztofowi Kieślowskiemu, kampanie medialne prezentujące historię byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen, wystawa porcelany we współpracy z wiedeńską manufakturą porcelany Augarten, konkurs graficzny na pocztówkę inspirowaną twórczością Stanisława Lema i wiele, wiele innych.

Nasz  kraj ma bardzo wiele do zaoferowania, postaramy się Państwu dostarczyć nowych wrażeń i może czasem zaskoczyć. Ten rok stać będzie pod znakiem Polskiego Romantyzmu jak również Polskich Noblistek i znakomitych Polek, takich jak Wisława Szymborska czy Wanda Rutkiewicz, oraz wybitnych pisarzy takich jak Brunon Schulz czy Melchior Wańkowicz. Będzie zatem okazja do zaprezentowania Państwu wielu ciekawych projektów. Ponadto będę chciała kontynuować nasze zaangażowanie w zakresie dyplomacji historycznej, szczególnie w odniesieniu do ważnego dla europejskiej, austriackiej i polskiej pamięci miejsca, jakim jest system byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen.

Wierzę, że poprzez nasze spotkania będziemy mogli coraz lepiej się poznawać i rozumieć. Cieszę się bardzo na współpracę ze wspaniałym i zaangażowanym zespołem Instytutu Polskiego w Wiedniu. Wierzę, że już wkrótce będę miała przyjemność gościć Państwa w naszych progach, w sercu Wiednia przy ulicy Am Gestade 7, kontynuując dawne, ale także nawiązując nowe kontakty, znajomości i przyjaźnie.

Do zobaczenia!

Monika Szmigiel-Turlej

dyrektor

Radca-Minister

 


Wesołych Świąt Wielkanocnych! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne