3.02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze skrzypcami i wiolonczelą

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku. Wynika to z charakteru tej kombinacji instrumentalnej doskonale harmonizującej z pełnymi napięcia gestami muzycznymi, elementami folklorystycznymi, wirtuozowskimi pasażami i melodyjnymi frazami. Skład ten wydaje się mniej odpowiedni dla romantycznej dźwięczności czy przejrzystych struktur rodem z wiedeńskiej muzyki klasycznej, w której zazwyczaj istnieje wyraźny podział na melodię, harmonię i basową funkcję głosów. 
 

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu pełny różnorodności muzyczny świat skrzypiec i wiolonczeli, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, w interpretacji uznanego na świecie duetu Skweres. Obok jednego z najważniejszych dzieł na ten skład, Duetu na skrzypce i wiolonczelę op. 7 węgierskiego kompozytora Zoltána Kodálya, utworu pełnego folklorystycznej, wirtuozowskiej ekspresji, usłyszymy trzy bardzo różne utwory polskich kompozytorów młodego pokolenia: Mateusza Ryczka, Romana Pawełka oraz kompozycję wiolonczelisty z duetu Skweresów. Program uzupełniają dwa utwory solowe, w których instrumenty prezentują się indywidualnie. Yui Iwata-Skweres przedstawi interpretację “Kaprysu polskiego” Grażyny Bacewicz, wirtuozki skrzypiec i jednej z najważniejszych polskich kompozytorek XX wieku, a Tomasz Skweres wykona własny, osadzony w atmosferze tragikomedii, niezwykle efektowny utwór “Suite Macabre” na wiolonczelę solo,  

 

Datum und Uhrzeit: 

czw., 3 lutego   

19.00  

Ort: 

Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń 

Info und Karten: 

Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc:  event.wien@instytutpolski.pl    

Veranstalter: 

Instytut Polski w Wiedniu   

 


Gra miejska „Polskimi śladami w centrum Wiednia”

Czy wiecie, że w centrum Wiednia znajduje się aż pięćdziesiąt miejsc związanych ze wspólną polsko-austriacką historią i kulturą, a dokładniej mówiąc: polskimi śladami w Austrii?
22 05.2022 Edukacja, Historia, Wiedza, Wydarzenia

„545 dni. A potem całe życie. Film

Dziś o godz. 17.00 - w godzinę wyzwolenia z systemu obozowego Mauthausen-Gusen - prezentujemy film.
05 05.2022 Historia, Wydarzenia

19. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych VIENNA SHORTS

Międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych VIENNA SHORTS świętuje swoją 19. edycję w dniach 25-30 maja 2022 r. w wiedeńskich kinach i online do 30 czerwca.
25 05.2022 30 05.2022 Film, Wydarzenia