24.03.2022 Historia, Program

Portrety bohaterek z Auschwitz

Historie życia Stanisławy Leszczyńskiej i Marii Stromberger są świadectwem przyzwoitości, filantropii i odwagi w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Portret dwóch bohaterek Auschwitz.

Historie życia Stanisławy Leszczyńskiej i Marii Stromberger są świadectwem przyzwoitości, filantropii i odwagi w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Portret dwóch bohaterek Auschwitz.

Bohaterką filmu dokumentalnego „Położna” jest Stanisława Leszczyńska, bohaterka okupacji. W lutym 1943 r. została aresztowana wraz z rodziną, ponieważ byli przeciwnikami politycznymi nazistów i jako katolicy pomagali ludności żydowskiej w łódzkim getcie. Jej synowie: Stanisław i Henryk zostali deportowani do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Stanisława Leszczyńska i córka Sylwia zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To właśnie tam rozpoczęła się misja polskiej położnej: wykonywać swoją pracę w najciemniejszym miejscu. Będąc na skraju wyczerpania, odebrała około 3000 porodów, nie tracąc ani jednego dziecka.
Jej syn Stanisław Leszczyński przeżył obóz, był niezwykłą osobowością, profesorem medycyny i autorytetem w dziedzinie radiologii. Historia jego życia została ukazana w filmie „Mauthausen – dwa życia”.

W książce „Ein Engel in der Hölle von Auschwitz” (Falter Verlag 2021) autor, dr Harald Walser, przedstawia postać Marii Stromberger, pielęgniarki z Bregenz w Karyntii, która uratowała życie wielu więźniom w Auschwitz, która była aktywnym członkiem obozowej grupy oporu. Maria Stromberger zgłosiła się na ochotnika do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1942 r. Chciała zobaczyć, jak w Auschwitz jest naprawdę, chcąc uczynić w tym miejscu coś dobrego. I dokonała tego swoją postawą, stawiając czynny opór, ratując więźniów, pracując jako kurier, przemycając broń oraz materiały wybuchowe….
Maria Stromberger była bardzo szanowana w Polsce za życia, ale mało doceniana w swojej ojczyźnie. Wyczerpująca biografia dr Walser, oraz dyskusje takie jak ta, pomagają zachować pamięć o tej odważnej pielęgniarce.

 

Program: 
Projekcja filmu: „Położna”, rozmowa autora, dr Harald Walser z Siegmar Schlager (Falter Verlag)

Data i godzina:
Czwartek, 24 marca, godz. 18.30.

Miejsce:
Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.

Informacje i bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu

Kooperacja z Falter Verlag.


Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w

Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04 02.2025 Muzyka, Program

Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa

Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19 12.2024 Literatura, Program

Chleb i sól / Bread and Salt

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16 01.2025 Film, Program