24.03.2022 Historia, Program

Portrety bohaterek z Auschwitz

Historie życia Stanisławy Leszczyńskiej i Marii Stromberger są świadectwem przyzwoitości, filantropii i odwagi w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Portret dwóch bohaterek Auschwitz.

Historie życia Stanisławy Leszczyńskiej i Marii Stromberger są świadectwem przyzwoitości, filantropii i odwagi w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Portret dwóch bohaterek Auschwitz.

Bohaterką filmu dokumentalnego „Położna” jest Stanisława Leszczyńska, bohaterka okupacji. W lutym 1943 r. została aresztowana wraz z rodziną, ponieważ byli przeciwnikami politycznymi nazistów i jako katolicy pomagali ludności żydowskiej w łódzkim getcie. Jej synowie: Stanisław i Henryk zostali deportowani do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Stanisława Leszczyńska i córka Sylwia zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To właśnie tam rozpoczęła się misja polskiej położnej: wykonywać swoją pracę w najciemniejszym miejscu. Będąc na skraju wyczerpania, odebrała około 3000 porodów, nie tracąc ani jednego dziecka.
Jej syn Stanisław Leszczyński przeżył obóz, był niezwykłą osobowością, profesorem medycyny i autorytetem w dziedzinie radiologii. Historia jego życia została ukazana w filmie „Mauthausen – dwa życia”.

W książce „Ein Engel in der Hölle von Auschwitz” (Falter Verlag 2021) autor, dr Harald Walser, przedstawia postać Marii Stromberger, pielęgniarki z Bregenz w Karyntii, która uratowała życie wielu więźniom w Auschwitz, która była aktywnym członkiem obozowej grupy oporu. Maria Stromberger zgłosiła się na ochotnika do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1942 r. Chciała zobaczyć, jak w Auschwitz jest naprawdę, chcąc uczynić w tym miejscu coś dobrego. I dokonała tego swoją postawą, stawiając czynny opór, ratując więźniów, pracując jako kurier, przemycając broń oraz materiały wybuchowe….
Maria Stromberger była bardzo szanowana w Polsce za życia, ale mało doceniana w swojej ojczyźnie. Wyczerpująca biografia dr Walser, oraz dyskusje takie jak ta, pomagają zachować pamięć o tej odważnej pielęgniarce.

 

Program: 
Projekcja filmu: „Położna”, rozmowa autora, dr Harald Walser z Siegmar Schlager (Falter Verlag)

Data i godzina:
Czwartek, 24 marca, godz. 18.30.

Miejsce:
Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.

Informacje i bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu

Kooperacja z Falter Verlag.


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program