Stowarzyszenie WØD (West-Eastern Divan) już po raz trzeci organizuje w Salzburgu festiwal poświęcony dialogowi między narodami i muzyce Weinberga, dla którego temat ten był przedmiotem szczególnej uwagi.
Mieczysław Weinberg (1919-1996) jest jednym z najbardziej fascynujących kompozytorów XX wieku. Stowarzyszenie WØD (West-Eastern Divan) już po raz trzeci organizuje w Salzburgu festiwal poświęcony dialogowi między narodami i muzyce Weinberga, ktory rownież interesował się tym tematem.
Na rozpoczęcie festiwalu, 11 marca o godz. 19.30, urodzony w Warszawie Tomasz Raff, bas i pianistka Monika Kolasińska wystąpią z recitalem pieśni Mieczysława Weinberga. Specjalnie na ten koncert teksty dwóch pieśni zostały przetłumaczone na język niemiecki przez Marię Wuchse. Autorami tekstów są Julian Tuwim i Elżbieta Szemplińska.
W dniach 12-13 marca publiczność będzie miała okazję usłyszeć m.in. duet skrzypcowy Norberta Sterka, teksty w wykonaniu autora Semiera Insayifa, kwartet smyczkowy Alexandry Karastoyanovej-Hermentin oraz IV Sonatę na altówkę solo Mieczysława Weinberga. W programie planowany jest także wywiad z egipską reżyserką Nancy Kamalą, który przeprowadzi Hossam Mahmoud. Wyświetlony zostanie również pierwszy film Kamali z 2019 r. zainicjowany przez stowarzyszenie WØD. Dla podkreślenia nastroju filmu, Mahmoud będzie improwizował na arabskim oudzie.
Wystąpią: Hossam Mahmoud (ud), Stadler Quartet Salzburg (Frank Stadler, Izso Bajusz, Predrag Katanic, Florian Simma), Tomasz Raff (bas), Monika Kolasińska (fortepian), Elen Guloyan (altówka) i Vera Klug (flet) oraz autor tekstów Semier Insayif.
W foyer Orchesterhaus prezentowane są obrazy Elisabeth Holzer.
Data i godzina:
Od 11 do 13 marca
Miejsce:
Orchesterhaus, Erzbischof-Gebhard-Strasse 10, 5020 Salzburg.
Informacje i bilety:
www.ooo-ddd.at
Organizator:
Stowarzyszenie WØD (West-Eastern Divan).
Partnerzy:
Orkiestra Mozarteum w Salzburgu, Stadler Quartett, Instytut Polski w Wiedniu