25.03.2022 - 21.04.2022 Program, Sztuka

Piotr Franciszek Barszczowski: „Ostatnia Wieczerza XXI”

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” jest nową wizją wydarzenia biblijnego, próbą rezygnacji z silnego wzoru jakim jest kompozycja „długiej ławy Da Vinciego” na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej.

Złoty Medal i Nagroda Publiczności podczas XIII Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji 2021.

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” jest nową wizją wydarzenia biblijnego, próbą rezygnacji z silnego wzoru jakim jest kompozycja „długiej ławy Da Vinciego” na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Dr Piotr Barszczowski proponuje nowy układ kompozycji, niespodziewaną perspektywę; osadza biblijną historię w XXI wieku, stosuje Złoty Podział, bryły platońskie, atrybuty, znaki i symbole.

„Neowitraż” stanowi autorską technikę łączącą stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi foto-kolażu i druku. Podstawą pracy nad dziełem była makro i mikrofotografia. Ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina dosłownie i w przenośni mówi o ustanowieniu przez Jezusa Chrystusa Sakramentu Eucharystii.

„Kontakt z Jezusem Chrystusem, który nawiązujemy na różne sposoby, stał się ostatecznie możliwy dzięki Wcieleniu i Misterium Paschalnemu. Niczym bijące serce tej tajemnicy kontemplujemy Ostatnią Wieczerzę. W tynieckim przedstawieniu tej sceny, autorstwa Piotra Franciszka Barszczowskiego, czas, wieczność, zdrada, wierność i jednocząca wszystko bezinteresowna miłość Syna Bożego stoją przed nami na wyciągnięcie ręki”.

Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki

 

dr sztuki Piotr Franciszek Barszczowski

artysta plastyk, fotografik, projektant, teolog i pedagog. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej i historii sztuki sakralnej.

Urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz w dziedzinie historii sztuki sakralnej.

Autor identyfikacji wizualnych ponad 500 firm. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą „Neowitrażu” – charakterystycznego fotokolażu komponowanego fragmentami makro i mikrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię „Symbol”. Wykładowca Wydziału Sztuki PWSZ w Tarnowie. Od roku 2018 pełni funkcję prezesa Fundacji Artystycznej PEGAZ oraz konsultora przy komisji ds. Ewangelizacji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Zwycięzca Złotego Medalu i Nagrody Publiczności podczas XIII Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji 2021.

 

Data i godzina:

25 marca 2022 – 21 kwietnia 2022

25 marca 2022, godz. 17.00 – prezentacja z udziałem artysty (Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl)

Miejsce:

Kościół Maria am Gestade, Salvatorgasse 12, 1010 Wien

 

Projekt realizowany przez Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

    
   


„Złota Rybka” – teatr dla dzieci 🗓

Magiczny spektakl, który zabierze Was w podróż do świata pełnego cudów i ważnych prawd. Poznacie losy skromnego rybaka i jego żony, którzy przekonają się, że prawdziwe bogactwo nie kryje się w złotych pałacach, lecz w sercu pełnym miłości i dobroci.
25 05.2025 Program, Teatr

Portret kompozytorski: Zbigniew Bargielski 🗓

W pierwszym koncertowym spotkaniu z cyklu „Portrety kompozytorów” zaprezentowana zostanie muzyka Zbigniewa Bargielskiego. Urodzony w 1937 roku w Łomży kompozytor fascynuje precyzyjną, nastrojową językiem dźwięku, który wyróżnia się na tle technik swojej epoki.
27 03.2025 Muzyka, Program

„Wombat nie śpi”. Teatr Sztuki Ciała 🗓

Interaktywny warsztat oraz poetycki spektakl „Mały wombat nie chce spać” odkrywają sztukę pantomimy i onomatopei – poruszająco, pełne wyobraźni i bez barier językowych! Dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat!
29 03.2025 Program, Teatr