19.05.2022 Historia, Wydarzenia

KL Gusen jako miejsce eksterminacji w świadomości zbiorowej. Dyskusja panelowa

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Gusen w ramach systemu obozów Mauthausen-Gusen to jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Europie, zginęły tam dziesiątki tysięcy ofiar z różnych państw.

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Gusen w ramach systemu obozów Mauthausen-Gusen to jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Europie, zginęły tam dziesiątki tysięcy ofiar z różnych państw: Albańczyków, Austriaków, Belgów, Bułgarów, Francuzów, Czechów, Greków, Hiszpanów, Holendrów, Luksemburczyków, Niemców, obywateli b. Związku Sowieckiego, Polaków, Serbów, Słowaków, Słoweńców, Włochów, Żydów węgierskich. Dla Polski to miejsce szczególne nie tylko ze względu na liczbę więźniów (i ofiar), ale także dlatego, że Gusen stało się obozem zagłady inteligencji polskiej (Vernichtungslager für die polnische Intelligenz).

Przez wiele dziesiątków lat pamięć o tym miejscu przetrwała wyłącznie dzięki byłym więźniom, ich rodzinom, a także lokalnym stowarzyszeniom. W 1997 r. Gusen otrzymało status oficjalnego miejsca pamięci Republiki Austrii i ochronę prawną. W 2004 r. utworzono centrum dla zwiedzających.
W ostatnich dwóch latach udało się doprowadzić do znaczącego postępu, w tym szczególnie do wykupienia przez państwo austriackie części nieruchomości, na których znajdują się pozostałości po byłym obozie Gusen. Dziś pojawia się szansa doprowadzenia stworzenia tam, z zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych stron, nowego prawdziwie europejskiego miejsca pamięci.

Program:
Powitanie:
– Dyrektor Instytutu ao. Univ.-Prof. Mag. Dr. Christoph Augustynowicz , Uniwersytet Wiedeński – Instytut Historii Europy Wschodniej
– Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii Jolanta Róża Kozłowska
– Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej.

Słowa wstępne:
– Univ.-Prof. Doz. Dr Bertrand Perz, Uniwersytet Wiedeński, Instytut Historii Współczesnej o historii pamięci KZ Gusen
– Dyrektor dr Tomasz Kranz, Muzeum na Majdanku – o międzynarodowym projekcie stworzenia nowego miejsca pamięci z muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Sobibór.

Dyskutanci:
– Dr. Winfried Garscha, Centrum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu
– Dyrektor dr Tomasz Kranz, Muzeum na Majdanku
– Univ.-Prof. Doz. Dr Bertrand Perz, Uniwersytet Wiedeński, Instytut Historii Współczesnej
– Univ.-Prof. dr Claudia Theune, Instytut Prehistorii i Archeologii Historycznej, Uniwersytet Wiedeński
– Mag. Robert Vorberg, Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Mauthausen / Miejsce Pamięci Mauthausen

Moderacja: redaktor Jakub Kukla, Polskie Radio dla Zagranicy

 

Data i godzina:
Czw., 19 maja  godz. 18.30

Miejsce:
Universität Wien, Hörsaal des Instituts für Osteuropäische Geschichte, Spitalgasse 2, Hof 3,
Eingang 3.2 (Campus), 1090 Wiedeń

 

Wstęp/bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rezerwacja miejsc do 16. maja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizatorzy i partnerzy:
Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Partnerzy: Universytet Wiedeński, Instytut Europy Wschodniej i Instytut Historii Współczesnej, DÖW  (Ośrodek Dokumentacyjny Austriackiego Ruchu Oporu), Polska Akademia Nauk – Centrum Naukowe w Wiedniu KZ-Gedenkstätte Mauthausen / Mauthausen Memorial, Polskie Radio dla Zagranicy

 

Dyskusja odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia dla Zagranicy.


Kroke – The World of Christmas Carols

Zespół Kroke oscyluje wokół różnych gatunków i nie wykazuje obaw przed eksperymentowaniem z jazzem i muzyką współczesną.
20 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Esperanto i świat – Esperanto kaj la

Podróże i języki to hobby wielu z nas. Ci, którzy interesują się esperanto, mogą używać go do komunikacji z ludźmi o podobnych pasjach, i to z całego świata! To wydarzenie będzie ku temu idealną okazją, ponieważ można na nim spotkać esperantystów z wielu krajów.
17 12.2022 Wiedza, Wydarzenia

Pokaz filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland w Salzburgu

W ramach cyklu filmowego "Slawistyka, Slavistika, Славистика" Wydział Slawistyki Uniwersytetu w Salzburgu oraz Instytut Polski w Wiedniu zapraszają na pokaz filmu "Szarlatan" Agnieszki Holland.
15 12.2022 Film, Wydarzenia