20.05.2022 Historia, Wydarzenia

Wypędzeni, prześladowani i zakazani przez reżim nazistowski – co mówi nam ich dorobek muzyczny…

Centrum Exilarte będzie reprezentować Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych mdw 20 maja 2022 r., organizując kilka wydarzeń dotyczących posiadłości Marty Eggerth i Jana Kiepury podczas Długiej Nocy Badań.

Centrum exil.arte reprezentować będzie Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych mdw 20 maja 2022 r., organizując cykl wydarzeń dotyczących dorobku Marty Eggerth i Jana Kiepury podczas Długiej Nocy Nauki.

Syn Jana Kiepury i Marty Eggerth, Marjan Kiepura, pianista i artystyczny partner swojej słynnej matki, opowie o losach swoich rodziców i ich nadzwyczajnej karierze w rozmowie z prof. dr Geroldem Gruberem, dyrektorem Centrum exil.arte.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć i usłyszeć historyczne materiały filmowe oraz dokumenty dźwiękowe z udziałem pary scenicznej Eggerth/Kiepura. 

Ponadto w Zentrum exil.arte odbywać się będą oprowadzania po wystawie „Mein Lied für Dich” – Marta Eggerth i Jan Kiepura między dwoma światami”.

Wystawa przedstawia karierę sceniczną i filmową oraz spuściznę muzyczną słynnej pary operowej. Po tzw. „Anschlussie” Austrii w 1938 r. byli oni zmuszeni opuścić swój ukochany Wiedeń. Naukowe opracowanie ich dziedzictwa zwraca uwagę również na losy innych ważnych osobowości świata muzyki – przyjaciół i współpracowników słynnej pary, którzy byli prześladowani lub zamordowani przez reżim nazistowski.

Od 17:30 planowane są oprowadzanie po wystawie „Moja piosenka dla ciebie – Marta Eggerth i Jan Kiepura między dwoma światami” oraz quiz dotyczący treści wystawy.

19:00: Otwarcie z udziałem rektor Ulrike Sych, Gerolda Grubera, dyrektora Centrum exil.arte, wywiad z Marjanem Kiepurą i jego żoną Jane Knox-Kiepurą oraz prezentacja historycznych materiałów filmowych i dokumentów dźwiękowych.

20.00: Rozmowa publiczności z Marjanem Kiepurą i Jane Knox-Kiepurą

Od 20:30: oprowadzanie po wystawie

 

Data i godzina:
Piątek, 20 maja 2022 r., godz. 17.30-21.00

Miejsce:
Centrum Exilarte, Lothringerstrasse 18 (1 piętro), 1030 Wiedeń.

Informacje i bilety:
Wstęp wolny

Organizator:
Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu


Kroke – The World of Christmas Carols

Zespół Kroke oscyluje wokół różnych gatunków i nie wykazuje obaw przed eksperymentowaniem z jazzem i muzyką współczesną.
20 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Esperanto i świat – Esperanto kaj la

Podróże i języki to hobby wielu z nas. Ci, którzy interesują się esperanto, mogą używać go do komunikacji z ludźmi o podobnych pasjach, i to z całego świata! To wydarzenie będzie ku temu idealną okazją, ponieważ można na nim spotkać esperantystów z wielu krajów.
17 12.2022 Wiedza, Wydarzenia

Pokaz filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland w Salzburgu

W ramach cyklu filmowego "Slawistyka, Slavistika, Славистика" Wydział Slawistyki Uniwersytetu w Salzburgu oraz Instytut Polski w Wiedniu zapraszają na pokaz filmu "Szarlatan" Agnieszki Holland.
15 12.2022 Film, Wydarzenia