10.06.2022 Aktualności, Inne

Otwarcie wystawy „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

Wczoraj wieczorem w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy ukraińskiej artystki i projektantki Hélène Litorelle.

Wystawa ta ma formę dziennika; można podziwiać na niej prace poświęcone pierwszym dniom rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzieła odzwierciedlają wspomnienia artystki z kijowskich schronów, jej osobiste przemyślenia i doświadczenia oraz decyzję o ucieczce.

„Pewnie zastanawiają się Państwo, dlaczego w Instytucie Polskim organizowana jest wystawa ukraińskiej artystki. Odpowiedź jest prosta: jest to po prostu bardzo dobra wystawa! Ponadto jest to wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim” – powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej.

Oprócz najnowszych prac publiczność miała okazję obejrzeć starsze dzieła odnoszące się do aktualnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19, Brexit czy zmiany klimatyczne.

Jednym z najatrakcyjniejszych obiektów wystawy jest projekt materiałowej chusteczki, inspirowany filozofią i symboliką, wykonany na zamówienie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy. Inspiracją do jego stworzenia był starożytny pektorał scytyjski.

Część wystawy stanowi również zbiór rysunków i wzorzystych jedwabnych chust przedstawiających totemy, mitologiczne stworzenia oraz gatunki zagrożone wyginięciem.

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii. Można ją oglądać do 8 września.

 

Fot. Polnisches Institut Wien


Zapraszamy dzieci do nagrań o Mikołaju Koperniku

Instytut Polski w Wiedniu planuje stworzyć film, w którym dzieci opowiedzą o Mikołaju Koperniku.
22 03.2023 30 04.2023 Aktualności

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą” 🗓

Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka charytatywna na rzecz organizacji pomocowej Matusya działającej w Austrii na rzecz dzieci z Ukrainy.
02 03.2023 Aktualności

Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci z

Podczas warsztatów sprawdziliśmy czy Kopernik miał rację i dlaczego jego teorie się sprawdziły.
27 02.2023 Aktualności