Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Po pierwsze: proces przemysłowego wytwarzania porcelany. Po drugie: praca rąk. Po trzecie: materiał (płatki śniadaniowe, drożdże i musująca witamina C albo higroskopijny granulat). Po czwarte: robot Kuka. Wystawa HACK THE PROCESS dokumentuje eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadanie polegało na połączeniu wymienionych elementów w sekwencje prowadzące do powstania naczyń z ceramiki. Celem tych wszystkich zabiegów było wykonanie miski z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę jej wytwarzania. Poprzez ingerencję w tworzywo i sposób jego formowania studenci osiągnęli zdumiewające rezultaty.
Studia w School of Form to przygoda nie tylko dla studentów, ale i dla wykładowców. Wszyscy uczą się od siebie nawzajem, ale też wyciągają wnioski z obserwacji wolnego rynku. School of Form w centrum kształcenia projektowego stawia humanistyczną refleksję nad problemami współczesności. Przygotowuje studentów, by projektowali dla lepszego jutra, łącząc wiedzę teoretyczną i praktyczną, rzemiosło i technologię, obraz i słowo. W School of Form wykładają polscy i międzynarodowi projektanci – badacze, praktycy, eksperci pracujący dla najlepszych marek oraz firm z różnych branż. School of Form współpracuje z otoczeniem społecznym i biznesowym uczelni. Partnerzy wspierają rozwój studentów, oferując im staże w swoich przedsiębiorstwach, a często i stałą pracę jeszcze przed ukończeniem nauki.
Program:
sobota, 17.9., godz. 16.00
Prezentacja i dyskusja (w języku angielskim!)
New Design Education – School of Form z Warszawy
Prezentacja szkoły designu i dyskusja na temat metod edukacyjnych z dr Agnieszką Jacobson-Cielecką (dyrektor artystyczna w School of Form, kurator, specjalista w dziedzinie designu), mgr. Arkadiuszem Szwedem (wykładowca) i studentami School of Form.
Uczynienie ze studiów przygody, w czasie której studenci, wykładowcy i przedstawiciele wolnego rynku mogą uczyć się od siebie nawzajem na równych prawach jest podstawą w warszawskiej School of Form. Tutaj humanistyczna refleksja nad wyzwaniami współczesności stanowi centrum kształcenia projektowego, a studenci są przygotowywani by projektować dla lepszego jutra, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką. Wśród wykładowców są polscy i zagraniczni badacze, praktycy i projektanci, którzy dzięki doskonałym kontaktom z biznesem zapewniają studentom staże a niejednokrotnie i stałe stanowiska. Rozmowa na temat School of Form i jej filozofii.
sobota, 17.9., godz. 17:00-19:00
Otwarcie wystawy
„Hack the Process“
Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Wystawa HACK THE PROCESS dokumentuje eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form w Warszawie. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania. Wykorzystane procesy: produkcja porcelany przemysłowej i praca ręczna. Materiał: płatki śniadaniowe, drożdże, musująca witamina C lub higroskopijne granulki. Narzędzie: robot KUKA. Rezultaty: wprost niesamowite!
Czas trwania wystawy:
17 września – 3 listopada 2022
Godziny otwarcia:
Godziny otwarcia w trakcie Vienna Design Week: pon.-nd. 11:00-16:00
Godziny otwarcia po 26 września: pon.-czw. 11:00-16:00, pt. 11:00-15:00
Miejsce:
Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu: p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Informacje oraz bilety:
Wstęp wolny. Uczestnictwo w wernisażu jest możliwe po wcześniejszej rejestracji pod adresem event.wien@instytutpolski.pl
Organizatorzy:
Instytut Polski w Wiedniu, Vienna Design Week, School of Form