17.09.2022 - 3.11.2022 Design, Wydarzenia

Vienna Design Week: „Hack the Process“ & School of Form

Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Wystawa HACK THE PROCESS dokumentuje eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania.

Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Po pierwsze: proces przemysłowego wytwarzania porcelany. Po drugie: praca rąk. Po trzecie: materiał (płatki śniadaniowe, drożdże i musująca witamina C albo higroskopijny granulat). Po czwarte: robot Kuka. Wystawa HACK THE PROCESS dokumentuje eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadanie polegało na połączeniu wymienionych elementów w sekwencje prowadzące do powstania naczyń z ceramiki. Celem tych wszystkich zabiegów było wykonanie miski z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę jej wytwarzania. Poprzez ingerencję w tworzywo i sposób jego formowania studenci osiągnęli zdumiewające rezultaty.

Studia w School of Form to przygoda nie tylko dla studentów, ale i dla wykładowców. Wszyscy uczą się od siebie nawzajem, ale też wyciągają wnioski z obserwacji wolnego rynku. School of Form w centrum kształcenia projektowego stawia humanistyczną refleksję nad problemami współczesności. Przygotowuje studentów, by projektowali dla lepszego jutra, łącząc wiedzę teoretyczną i praktyczną, rzemiosło i technologię, obraz i słowo. W School of Form wykładają polscy i międzynarodowi projektanci – badacze, praktycy, eksperci pracujący dla najlepszych marek oraz firm z różnych branż. School of Form współpracuje z otoczeniem społecznym i biznesowym uczelni. Partnerzy wspierają rozwój studentów, oferując im staże w swoich przedsiębiorstwach, a często i stałą pracę jeszcze przed ukończeniem nauki. 

 

Program:

sobota, 17.9., godz. 16.00

Prezentacja i dyskusja (w języku angielskim!)

New Design Education – School of Form z Warszawy

Prezentacja szkoły designu i dyskusja na temat metod edukacyjnych z dr Agnieszką Jacobson-Cielecką (dyrektor artystyczna w School of Form, kurator, specjalista w dziedzinie designu), mgr. Arkadiuszem Szwedem (wykładowca) i studentami School of Form.

Uczynienie ze studiów przygody, w czasie której studenci, wykładowcy i przedstawiciele wolnego rynku mogą uczyć się od siebie nawzajem na równych prawach jest podstawą w warszawskiej School of Form. Tutaj humanistyczna refleksja nad wyzwaniami współczesności stanowi centrum kształcenia projektowego, a studenci są przygotowywani by projektować dla lepszego jutra, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką. Wśród wykładowców są polscy i zagraniczni badacze, praktycy i projektanci, którzy dzięki doskonałym kontaktom z biznesem zapewniają studentom staże a niejednokrotnie i stałe stanowiska. Rozmowa na temat School of Form i jej filozofii.

 

sobota, 17.9., godz. 17:00-19:00

Otwarcie wystawy

„Hack the Process“

Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Wystawa HACK THE PROCESS dokumentuje eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form w Warszawie. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania. Wykorzystane procesy: produkcja porcelany przemysłowej i praca ręczna. Materiał: płatki śniadaniowe, drożdże, musująca witamina C lub higroskopijne granulki. Narzędzie: robot KUKA. Rezultaty: wprost niesamowite!

 

Czas trwania wystawy:

17 września – 3 listopada 2022

 

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia w trakcie Vienna Design Week: pon.-nd. 11:00-16:00

Godziny otwarcia po 26 września: pon.-czw. 11:00-16:00, pt. 11:00-15:00
 

Miejsce:

Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu: p_art Galerie, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje oraz bilety:

Wstęp wolny. Uczestnictwo w wernisażu jest możliwe po wcześniejszej rejestracji pod adresem event.wien@instytutpolski.pl

Organizatorzy:

Instytut Polski w Wiedniu, Vienna Design Week, School of Form

 


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia